Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura servicii web design pt SUA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura servicii web design pt SUA

Un client din SUA doreste factura pentru servicii de web design, valoare sa zicem $1000. Cum facturez? Cu siguranta in lei, dar cu sau fara TVA? Daca plata se efectueaza in contul personal de Paypal va trebui sa iau o dovada de la Paypal ca sa o atasez in contabilitate? A avut cineva o experienta de genul acesta?

Ar trebui sa mai am si altceva in vedere?

Multumesc.
Serviciile prestate sunt servicii pe cale electronica , prestate unui beneficar non UE.
Locul prestarii nu este in Romania -este neimpozabil in Romania, acest lucru va fi mentionat si pe factura .
Veti intocmi un invoice care va fi in valuta si va fi fara tva, ea trebuie sa fie in conformitate cu art 155 alin 5 din CF.
Pe factura veti face mentiunea 'neimpozabil in Romania conf art. 133" alin 2 daca persoana careia ii facturati este persoana impozabila sau alin 5 lit.e daca este persoana neimpozabila,
Acest serviciu nu-l veti raporta in D390 , iar in D300 ii veti mentiona baza in lei la cursul din data exigibilitatii in rindul 3.

Ar trebui sa mai am si altceva in vedere?

[ link extern ]
Si cum vei putea impune persoanei impozabile din SUA sa aplice reglemantarile aferente persoanelor juridice din Romania?
Vorbim de emitent:

Art. 11

(1) Transmiterea facturilor emise in forma electronica se face in una dintre urmatoarele doua modalitati: prin mijloace electronice, in conditiile prevazute de Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau pe suport de hartie.

deus_073 a intreabat "cum facturez" , iar eu am incercat sa-i raspund la acesta intrebare vis-a vis de fiscalitate ,nu a intrebat cum trimite factura , pe cale electronica sau in alt mod.
E bine venita trimiterea la reglementarile legate de emiterea facturilor pe cale electronica,doar ca legea pe care ati postat-o a fost abrogata prin art. 2 OTU 109/2009 de la 01.01.2010.
Ati postat o lege care a fost valabila pina la 31.12.2009
Carmen Jurubita, Contabil