Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura in forma electronica - mai e legiferata dupa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura in forma electronica - mai e legiferata dupa ce Legea 260/2007 a fost abrogata incepind cu 13.10.2009?

Factura in formă electronică mai e legiferată dupa ce:
- Legea 260/2007 privind înregistrarea operaţiunilor comerciale prin mijloace electronice a fost abrogata prin OUG 109/2009, incepind cu 13.10.2009;
- Ordinul 488/2009 privind procedura de verificare şi omologare a sistemelor informatice destinate operaţiunilor de emitere a facturilor în formă electronică, precum şi normele de performanţă şi securitate cu privire la sistemele informatice utilizate de persoanele care emit, transmit sau arhivează facturi, chitanţe şi bonuri fiscale în formă electronică a fost abrogat (cu intirziere) prin Ordinul 27/2012, incepind cu 30.01.2012?

Inca ceva foarte important si anume, ce diferente exista intre:

A. factura in formă electronică
(care a fost definita in Legea 260/2007 abrogata)

B. factura transmisa pe cale electronica
(Ordinul 2226/2006 specifica la art. 4:
"(1) Normele de întocmire şi utilizare a facturii sunt cele prevăzute în anexa nr. 3, care face parte integrantă din prezentul ordin, şi se aplică numai de către persoanele stabilite în România, în conformitate cu prevederile art. 1251 alin. (2) din Codul fiscal. Pentru facturile transmise pe cale electronică se aplică prevederile art. 155 din Codul fiscal.")

C. factura transmisa prin mijloace electronice

(Legea 571/2003 specifica la art. 155:
"Facturarea
(8) Prin norme se stabilesc condiţiile în care:
c) se pot transmite facturi prin mijloace electronice;
..."
iar, HG 44/2004 specifica la pct. 73:
"(1) În sensul art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal, se pot transmite facturi prin mijloace electronice în următoarele condiţii:
a) pentru operaţiuni efectuate în România, inclusiv pentru livrări intracomunitare:
1. părţile să încheie un acord prin care să se prevadă această procedură de facturare;
2. să se garanteze autenticitatea sursei şi integritatea conţinutului facturii prin:
(i) semnătură electronică, conform prevederilor Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică;
(i) semnătură electronică, conform prevederilor Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică; sau
(ii) schimbul electronic de date EDI definit la art. 2 din Recomandările Comisiei 1994/820/EC din 19 octombrie 1994 referitor la aspectele legale ale schimbului electronic de date;
(ii) schimbul electronic de date EDI definit la art. 2 din Recomandările Comisiei 1994/820/CE din 19 octombrie 1994 referitor la aspectele legale ale schimbului electronic de date; sau.
(iii) alte modalităţi de garantare a autenticităţii sursei şi integrităţii conţinutului facturii decât cele prevăzute la lit. (i) şi (ii), situaţie în care persoana care transmite facturi prin mijloace electronice va trebui să solicite confirmarea Direcţiei generale a tehnologiei informaţiei din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală că sunt îndeplinite condiţiile şi modalităţile de garantare a autenticităţii sursei şi integrităţii conţinutului facturii;
3. să existe un document centralizator pe suport hârtie, cu evidenţa tuturor facturilor transmise prin schimbul electronic de date EDI într-o lună calendaristică de o persoană impozabilă înregistrată conform art. 153 din Codul fiscal sau a tuturor facturilor astfel primite într-o lună calendaristică de orice persoană obligată la plata taxei, în cazul în care furnizorul/prestatorul nu este înregistrat conform art. 153 din Codul fiscal;
b) pentru achiziţiile intracomunitare efectuate în România:
1. părţile să încheie un acord prin care să se prevadă această procedură de facturare;
2. să existe un document pe suport hârtie cu evidenţa tuturor facturilor primite prin schimbul electronic de date EDI într-o lună calendaristică de orice persoană impozabilă sau persoană juridică neimpozabilă înregistrată conform art. 1531 din Codul fiscal;
(2) În sensul alin. (1) lit. b) condiţiile pentru facturarea prin mijloace electronice sunt stabilite de ţara în care au loc livrările intracomunitare."
ionion2000, utilizator
Am uitat de:
D. factura transmisa prin poşta electronică
(HG 44/2004 specifica la pct. 46, incepind cu 31.12.2009, prin modificarea adusa de HG 1620/2009:
"(1) Justificarea deducerii taxei se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevăzute la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal, inclusiv facturi transmise pe cale electronică în condiţiile stabilite la pct. 73, care să conţină cel puţin informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu excepţia facturilor simplificate prevăzute la pct. 78. Facturile transmise prin poşta electronică sunt considerate facturi în original.
...")

Daca cineva ne poate lamuri cu semnificatia tipurilor de facturi de la pct. A-D de mai sus, as fi foarte recunoscator si mai ales daca o factura:
- generata in format pdf (sau jepg, doc, etc.) (de catre un program oarecare sau completata cu mina in doc, xls, etc.) sau
- imprimata (eventual semnata si stampilata) si apoi scanata in format pdf (sau jpeg, etc.)
poate fi trasmisa prin posta electronica (pct. 46 din HG 44/2004), imprimata de catre destinatar si sa aibe valoare fiscala
?

ionion2000, utilizator
Mai exista si:
E. factura in format electronic
(care e un fel de factura in formă electronică (care acum nu mai e reglementata deoarece Legea 260/2007 a fost abrogata) in format pdf, semnata digital si cu datele facturii atasate la pdf sub forma de xml sau EDI)
ionion2000, utilizator
Concluzia mea este urmatoarea:

Factura poate fi emisa:

1. in forma electronica (semnata electronic, marcata temporal si inregistrata pe medii compatibile de prelucrare automata a datelor - chiar daca legislatia a fost ciuntita);

2. pe suport de hirtie:
a. emisa direct pe hirtie
b. emisa cu ajutorul unor programe PC si apoi imprimata pe suport hirtie

Factura poate fi transmisa:

1. pe cale electronica:

a. prin mijloace electronice - doar factura emisa in forma electronica (HG 44/2004, pct.73)

b. prin posta electronica:
b1. factura emisa in forma electronica (si care trebuie imprimata de catre primitor)
b2. factura emisa pe suport de hirtie:
b21. emisa direct pe hirtie si apoi scanata in format pdf, etc. (si care trebuie imprimata de catre primitor)
b22. emisa cu ajutorul unor programe PC direct in format pdf, etc. (si care trebuie imprimata de catre primitor)

2. pe suport de hirtie:
a. factura emisa in forma electronica si apoi imprimata pe suport de hirtie de catre emitent
b. factura emisa pe suport de hirtie
ionion2000, utilizator