Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto/ 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto/ 2012

Buna ziua!
Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc taxa auto/2012?
Multumesc!
O zi buna
Exact ,vei plati in luna ianuarie sau februarie o taxa auto dupa noul barem de calcul.
Deci se plateste taxa de poluare pentru auto. inmatriculate in Ro inainte de 01.01.2007
Chiar daca pana la 01.01.2012 masina o vand la cineva iar acesta o reinmatriculeaza, la o viitoare vanzare se va plati oricum taxa. Asa e ??
Asa e .
Oricum chiar daca astazi o vinzi cuiva NU are timp pana pe 1.01.2012 (cand probabil va intra legea in vigoare )acea persoana sa o inmatriculeze pe numele lui.