avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto/ 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto/ 2012

Buna ziua!
Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc taxa auto/2012?
Multumesc!
O zi buna
Cel mai recent răspuns: cristinaruxanda , utilizator 13:14, 22 Decembrie 2011
Exact ,vei plati in luna ianuarie sau februarie o taxa auto dupa noul barem de calcul.
Deci se plateste taxa de poluare pentru auto. inmatriculate in Ro inainte de 01.01.2007
Chiar daca pana la 01.01.2012 masina o vand la cineva iar acesta o reinmatriculeaza, la o viitoare vanzare se va plati oricum taxa. Asa e ??
Asa e .
Oricum chiar daca astazi o vinzi cuiva NU are timp pana pe 1.01.2012 (cand probabil va intra legea in vigoare )acea persoana sa o inmatriculeze pe numele lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aspect taxa poluare 2012 CALIN74 CALIN74 in 2006 am inmatriculat pt. prima oara in RO un autoturism second hand adus din germania;la acea data nu exista aceasta taxa de poluare dar am achitat accize ... (vezi toată discuția)
Noua taxa auto cine o plateste? catalin bratianu catalin bratianu referitor la noua taxa care priveste masinile inmatriculate in ro pana in 2007 de catre cine va fi platita? VANZATOR SAU CUMPARATOR? (vezi toată discuția)
Taxa poluare masina inmatriculata in ro tavitara tavitara buna ziua va rog sa imi spuneti daca stiti de urmatorul aspect priuma data avem urmatorul pasaj din lege : [i](2) Pentru autovehiculele înmatriculate ... (vezi toată discuția)