Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile elevului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile elevului

Buna seara,

Am si eu o problema la liceu,sunt clasa a 10 a sam ,la inceputul clasei a 9 a cand am depus actele pentru inscriere m-au intrebat daca vreau sa fac limba engleza sau franceza,am optat pentru engleza am terminat clasa a 9 a cu media 9,30 am bursa de studii iar anul acesta ne-au desfintat clasa si ne-au separat , eu am fost ''repartizata'' la o clasa de franceza am vrut sa ma transfer la o clasa de engleza dar domnu director nu vrea...o sa pierd bursa chiar am nevoie de ea m-am chinuit 1 an ca sa o obtin ..chiar nu stiu franceza am facut in generala dar nu indeajuns ... am gasit inlocuitor (vine el la mine in clasa ) o sa fie acelasi numar de elevi...doar ca domnu nostru director nici nu ne lasa sa vorbim...am dreptul la aceasta mutatie ? daca nu se poate face mutatia de la o clasa la alta ma pot muta la un alt liceu in aceasta perioada?

Multumesc frumos Ramona
Te poti adresa Inspectoratului Scolar Judetean de care apartine liceul , in acest sens.
Da dar vreau sa stiu daca am dreptul la acest transfer ...multumesc frumos pentru raspuns
Da, sigur ca da! Transferul se face la cerere, nici nu e vorba de vreun motiv, or la tine chiar exista un motiv serios. Nu te lasa calcata in picioare, e viitorul tau la mijloc! Succes!