Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Alocatie bebe in concediu CCC
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Alocatie bebe in concediu CCC

Ce valoare are alocatia pe care o primesti lunar in perioada concediului de maternitate si al celor 1 sau 2 ani (depinde de alegerea fiecaruia) de concediu de crestere copil?
Ma ajutati, va rog, si cu un temei legal?
Multumesc
Mamicile pot alege intre:

1. concediu de crestrea copilului pana la 1 an
- indemnizatie cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni
- indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei
- au dreptul la concediu fara plata pt cresterea copilului pana la 2 ani
- daca revin la servicu mai devreme primesc stimulent de 500 lei lunar pana la implinjirea varstei de 2 ani a copilului
- angajatorul nu poate sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu cat mamicile se afla in concediul de crestrea copilului, in perioada in care primesc stimulentul pentru revenirea mai devreme la serviciu si nici in periaoda de 6 luni dupa revenirea definitiva la locul de munca

2. concediu de crestere copil pana la 2 ani
- indemnizatie cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni
- indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1200 lei

3. Pentru copilul cu handicap
- concediu pana la 3 ani
- indemnizatie cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni
- indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei
- daca revin la servicu mai devreme primesc stimulent de 500 lei lunar pana la implinjirea varstei de 3 ani a copilului
- angajatorul nu poate sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu cat mamicile se afla in concediul de crestrea copilului, in perioada in care primesc stimulentul pentru revenirea mai devreme la serviciu si nici in periaoda de 6 luni dupa revenirea definitiva la locul de munca.
- OUG nr. 111/2010
Asa este, insa eu va intrebam de alocatia copilului, care se primeste, pe langa aceasta indemnizatie.