Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Buna seara,aceasta lege este valabila in acest moment sau au mai intervenit modificari?

1. concediu de crestrea copilului pana la 1 an
- indemnizatie cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni
- indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei
- au dreptul la concediu fara plata pt cresterea copilului pana la 2 ani
- daca revin la servicu mai devreme primesc stimulent de 500 lei lunar pana la implinjirea varstei de 2 ani a copilului
Da, ati citat din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 830 din 10 decembrie 2010, completata cu modificarile aduse de Legea 132/2011, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 452 din 28 iunie 2011).