Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului trebuie sa ai12 luni de cand lucrezi pana in momentul in care se naste copilul?
Multumesc,
1. Trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate acestora: somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate, student la zi etc.

2. Pentru informare puteti citi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (Monitorul Oficial, Partea I nr. 830 din 10 decembrie 2010), completata cu modificarile aduse de Legea 132/2011 (Monitorul Oficial, Partea I nr. 452 din 28 iunie 2011).