Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa inmatriculare auto

Nu ma lamuresc cat ar trebui sa platesc daca imi cumpar o Dacia Solenza din 2002. Inteleg ca se plateste retroactiv taxa de prima inmatriculare, dar la calculator, rezulta ca ar trebui sa platesc peste 6000 euro. Este posibil sa ma coste masina 2000 si taxa 6000 euro?!
in nici un caznu platiti nimic daca masina e inmatriculata in romania,taxa se plateste pentru masinile aduse din afara
Conform legii cred ca da .Totusi sa o vedem publicata in MO -forma definitiva.
Daca autoturismul este deja inmatriculat in Romania nu va revine obligatia sa achitati taxa de prima inmatriculare
Multumesc, dar in legea aprobataieri in parlament, se spune ca se aplica si masinilor inmatriculate in Romania, inainte de 2007. Problema este ca nu stiu la ce institutie ma pot informa corect. Toate cele bune!
Informati-va initial la DGFP