Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

1.daca esti concediat pentru necorespundere profesionala mai beneficiezi de somaj?
2.daca imi dau demisia si nu ma angajez pot beneficia de somaj?
1. Raspunsul este afirmativ ... art.61 lit.d C.mun. face parte din motivele neimputabile acceptate de lege pentru a beneficia de somaj ...
Art.5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 dispune ca :
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncã în temeiul ...... art. 61 lit. c) şi d), ....din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
.....

2. Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.