Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum scap de recuperatori
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum scap de recuperatori

Buna ziua. Am si eu o problema. Am avut un abonament la o anumita firma de telefonie mobila incheiat in data de 23.07.2007. Intre timp fortat de inprejurari (divort )m-am mutat de la adresa cu care fusese facut abonamentul si mi-am schimbat si numele de familie. una dintre facturi in cuantum de 166.95lei nu a fost achitata si contractul a fost reziliat cu taxa de reziliere in valoare de 317.47lei. Pe data de 09.09.2011 am ajuns in posesia unei scrisori de la firma de telefonie prin care eram instintat ca figurez cu o datorie 594.83 lei si in cazul in care nu o sa platesc in 10 zile debitul meu va fi cesional (vandut) catre agentii de recuperare.
Pe data de 05.12.2011 am intrat din nou in posesia altei scrisori (Notificare de plata) trimisa de o firma de recuperare in care eram instintat ca trebuie sa platesc suma de 1398.69 lei compusa din 166.95lei contravaloare sevicii, 914.27 lei penalizari intarziere si 317.47 lei taxa de reziliere si faptul ca penalitatile de intarziere se acumuleaza zilnic pana la plata sumei totale. Mai este mentionat faptul ca "Pentru plata sumei restante este necesara aceasta notificare"..
Firma de recuperare a fost mandatat in data de 29.05.2009
Mentionez ca nu am luat legatura in nici un fel cu firma de recuperare

Ce pot sa fac in acest caz?
lupulescuvictor, utilizator
In 2007 ati semnat contractul cu furnizorul de telefonie sau atunci ati incheiat relatia cu ei ?
Daca in 2007 ati semnat contractul, a fost pe un an sau 2 ? Factura restanta de cand dateaza ?
Parerea mea e ca datoria nu e prescris si ca ar trebui sa va intelegeti cu sc de recuperari ,sa platiti mai putin.
Nu va pot executa silit direct, va trebui sa va actioneze in judecata intai
Contractul a fost incheiat in 2007 pe 2 ani de zile. Facturile restante dateaza din septembrie 2008. Daca platesc contravaloarea serviciilor si taxa de reziliere mai este legal sa se acumulerze penalizari de intarziere? Cum pot demonstra ca eu am intrat in posesia notificarilor daca au nu am semnat nici un act de primire a plicurilor?
lupulescuvictor, utilizator
Notificarile nu intrerup termenul de prescriptie si nici nu va intereseaza ( nu va afecteaza) data cand s-a cedat creanta. Pt serviciile facturate pe septembrie 2008.. nu va mai pot obliga la plata ca dreptul lor e prescris. Ar fi bine de aflat data cand acel contract a fost reziliat.
As fi de parere sa mai asteptati pana dupa sarbatori.. cred ca vor mai incerca sa negocieze, nu luati legatura cu ei inca.

gi-jane2, moderator
Asi putea oare sa fac rost de la firma de telefonie de o copie a ultimelor facturi sau de date despre data rezilierii? Am acest drept? Care este ultima data pentru care asi putea fi obligat la plata?
lupulescuvictor, utilizator
Nu va vor da aceste informatii, va vor trimite de la unul la altul. Cred ca va dati seama de cand a fost reziliat dupa suma care v-o pretind ca taxa de reziliere. Suma ar trebui sa reprezinte taxa abonament inmultit cu lunile ramase din contract.
termenul de prescriptie e de 3 ani de la data scadentei