Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu minim 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu minim 2012

S-a publicat ceva in monitor referitor la cresterea salariului minim pe economie pentru sistemul privat.
Stiu ca era in discutie ca incepand cu 1 ianuarie 2012, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata va creste de la 670 lei la 700 lei lunar.

Guvernul a stabilit printr-o Hotarare ca incepand cu 1 ianuarie 2012 salariul de baza minim brut pe tara se majoreaza de la 670 lei la 700 lei lunar.
Pana in prezent nu a fost publicata in Monitorul Oficial aceasta HG.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Neata!
In caz ca apare HG-ul maine-poimaimaine, eu vin din concediu pe 4 ianuarie, si, implicit, atunci as putea intocmi deciziile de majorare, cu revisal cu tot, ar fi vreo problema? :(
Multumesc.
cristina29, utilizator
HG nr.500/2011 prevede ca pentru modificarile la salariu inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora, deoarece modificarea intervenita este ca efect al unui act normativ.

Conform principiului nemo ignorare legem censetur (nimeni nu se poate prevala de necunoasterea legii), legile se presupun cunoscute de la data aducerii lor la cunostinta conform principiului publicitatii. Insa, uneori, în cuprinsul actelor normative se prevede o alta data, ulterioara datei publicarii normei, pentru intrarea în vigoare.
Prin urmare, data luarii la cunostinta s-ar presuoune a fi in acest caz data intrarii in vigoare a HG ... dar avand in vedere ca 01.01.2012 si 02.01.2012 sunt zile nelucratoare , REVISAL-ul se poate transmite in data de 03.01.2012.