Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto de mediu

Am masina inscrisa in Anglia, dar pe numele meu( pe cartea de identitate a masinii sint proprietar), din anul 2009. Am vreo sansa sa o inmatriculez in RO tot pe numele meu fara sa fiu nevoit sa platesc taxa de mediu ( cumva repatriere) ?
Noua taxă auto, valabilă din 2012, se aplică şi maşinilor second-hand aduse din străinătate, indiferent de vechimea acestora.
Noua taxă auto e calculată în funcţie de trei caracteristici ale automobilului: capacitatea cilindrică, vechimea sa şi nivelul de poluare.
Diferenţa între norma de poluare euro 3 şi euro 5 este apreciabial din punct de vedere a obligatiilor de platit de catre proprietar
De exemplu, taxa pentru un SUV VW Tiguan fabricat în 2008 şi adus din străinătate va fi de 1.600 de lei, în timp ce pentru un VW Golf fabricat în 2004, fie că este achizitionat de afară sau din ţară, proprietarul va fi obligat sa achite o taxă de aprox 6.000 de lei.