Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitionare auto second hand Germania,conditiile ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitionare auto second hand Germania,conditiile pentru auto SECOND HAND

Buna ziua!

Intentionez sa achizitionez un automobil din Germania si doresc sa aflu cat mai exact ce insemna auto second hand.Masina este 2011 luna a 6 a(inmatriculat in Germania luna a 6 a) si 150 km.
Se considera data de fabricatie sau data inmatricularii in Germania?
Se adauga si faptul ca trebuie sa aiba mai mult de 6000 de km (adica numai impreuna aceste 2 conditii-6 luni+ 6000 km)
Ce inseamna prima inmatriculare? In Germania sau in Romania?
Se considera livrarea cu mai mult de 6 luni inaintea primei inmatriculari?
Doresc aceste informatii deoarece sunt deschise portile pentru interpretari si este vorba de plata tva pt autoturism

Multumesc.
Taxa de prima inmatriculare in Romania se va calcula in functie de vechimea automobilului (de la data fabricarii), norma de poluare, emisia de dioxid de carbon și capacitatea cilindrica.
pentru a putea fi considerate noi autovehiculele trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km - art. 125^1, alin 3 cod fiscal

in cazul dvs.autovehiculul este considerat nou pentru ca indeplineste una din conditiile de mai sus, adica are un rulaj mai mic de 6000 km.
in aceste conditii se plateste tva in romania.
multumesc ,dar nu asta am intrebat..ma intereseaza ce inseamna second hand..in ideea guvernantilor..
multumesc