Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Temeiul legal pentru rezilierea unui contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Temeiul legal pentru rezilierea unui contract de intretinere incheiat in temeiul legii vechi

Care este temeiul de drept pentru rezilierea - acum - a unui contract de intretinere incheiat in 2005? Se merge pe vechiul cod civil (pentru contractele nenumite) sau pe noul cod?
Aplic regula cu tempus regit actum si ma folosesc de art. 1020 din vechiul cod civil?
Multumesc
L 71/2011
Art. 102. - (1) Contractul este supus dispoziţiilor legii în vigoare la data când a fost încheiat în tot ceea ce priveşte încheierea, interpretarea, efectele, executarea şi încetarea sa.

NCC

Art. 6. -
(2) Actele şi faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârşite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârşirii ori producerii lor.
(3) Actele juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de ineficacitate la data intrării în vigoare a legii noi sunt supuse dispoziţiilor legii vechi, neputând fi considerate valabile ori, după caz, eficace potrivit dispoziţiilor legii noi.

romascanu, moderator
romascanu a scris:

L 71/2011
Art. 102. - (1) Contractul este supus dispoziţiilor legii în vigoare la data când a fost încheiat în tot ceea ce priveşte încheierea, interpretarea, efectele, executarea şi încetarea sa.

NCC

Art. 6. -
(2) Actele şi faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârşite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârşirii ori producerii lor.
(3) Actele juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de ineficacitate la data intrării în vigoare a legii noi sunt supuse dispoziţiilor legii vechi, neputând fi considerate valabile ori, după caz, eficace potrivit dispoziţiilor legii noi.

Una se intreba si alta se raspunde. Chestia asta de raspuns, a citit-o si userul care pune intrebarea, dar cand raspunsul de la un avocat competent, vine trunchiat, rezultatul va fi nul intotdeauna..
Asteptam alegerile din 2012, ca sa schimbam mentalitatea romanilor, astfel incat sa nu mai alergam dupa bani nemunciti si sa profitam de necunoasterea legii de catre cei care sunt abuzati, direct sau indirect de cei care ar trebui sa respecte ei insisi legea.
Acum, probabil, moderatorul-avocat va sterge comentariul meu, motivand ca este offtopic.
Cu certitudine este offtopic, dar este un adevar offtopic.

Sarbatori fericite !

@Zocor, dvs. sunteti cumva avocatul lui @Beth?

Nu? Atunci lasati-l(o) pe @Beth sa ceara clarificari, daca n-ar fi inteles raspunsul meu. Desi eu sunt convinsa ca l-a inteles foarte bine.

De unde aceasta convingere? Din modul in care @Beth a construit cele doua intrebari. Doua fraze imi sunt de ajuns ca sa ma prind daca in spatele unui nume de utilizator sta un cunoscator al dreptului.

A! N-ati priceput dvs. Pai ziceti asa! Si atunci o sa va "traduc" raspunsul pe intelesul dvs. cand o sa va schimbati mentalitatea (despre care vorbeati mai sus).

Raspunsurile noastre sunt benevole @Zocor.
E bine sa stiti cat vi se datoreaza, pentru a nu cere mai mult decat vi se cuvine. (si in nici un caz in FELUL in care ati pus dvs. problema).

Din contul "multumiri si sarutari de maini" nu putem plati facturi, dar macar ne imbie sa-i ajutam pe cei care apreciaza.
romascanu, moderator