Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mai este valabil conventia civila in cadrul asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mai este valabil conventia civila in cadrul asociatiei de proprietari

am auzit discutii ca unele din asoc de proprietari au primit amenda pentru angajarea cu conventie.
iancustirbu, utilizator
Desfasurarea activitatii in baza unei conventii civile se poate face numai in anumite situatii si pentru activitati ocazionale, intamplatoare ....
Conventia civila se poate incheia numai pentru prestatii singulare, ocazionale, care nu au caracter de permanenta, repetitiv. Spre exemplu angajati un zugrav sa va zugraveasca casa scarii, actiune care se intampla o data la 2-3 ani.
Sunt administrator la o asociatie de proprietari pe baza unei conventii civile.Eu platesc doar impozit ca sunt pensionar cu declaratia 100.
In declaratie scrie contract individuala/conventie prestari servicii conform codului civil.
De ce nu ar fi valabil?

Am auzit administratori ca unii au primit amenda pentru conventia civila.

Pentru ca dv. desfasurati o activitate dependenta si cu caracter permanent in acea asociatie, sunteti intr-o relatie de subordonare fata de comitetul executiv si fata de presedintele asociatiei. Trebuie sa vi se intocmeasca contract de munca cu timp partial de lucru pentru care asociatia trebuie sa plateasca, in afara de impozit, si contributii CAS, CASS s.a atat pentru angajator, cat si pentru asigurat (adica dv.).
Contractul trebuie inscris in Revisal la ITM si la ANAF trebuie completata decl.112, sectiunea A.

Nu aveti o activitate intamplatoare, ci prestati o munca permanenta.
elga50, moderator
Eu am mers la circa financiara la biroul relatii cu asociattiile de proprietari si am intrebat .
Mi-au spus ca pot plati in continuare pe conventie civila.Daca era sa nu fie valabila nu imi respingeau?

Am si femeia de servici si fochist pensionari si pe conventii civile conform codului civil.

Luna de luna platesc impozitul si declaratia 100 o depun luna de luna pana pe 25.
In fiecare luna primesc acasa scrisoare doveditoare ca nu am creantele si sunt la zi.
iancustirbu, utilizator