avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mai este valabil conventia civila in cadrul asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mai este valabil conventia civila in cadrul asociatiei de proprietari

am auzit discutii ca unele din asoc de proprietari au primit amenda pentru angajarea cu conventie.
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2011
iancustirbu, utilizator
Cel mai recent răspuns: LocatarB , utilizator 19:17, 20 Decembrie 2011
Desfasurarea activitatii in baza unei conventii civile se poate face numai in anumite situatii si pentru activitati ocazionale, intamplatoare ....
Conventia civila se poate incheia numai pentru prestatii singulare, ocazionale, care nu au caracter de permanenta, repetitiv. Spre exemplu angajati un zugrav sa va zugraveasca casa scarii, actiune care se intampla o data la 2-3 ani.
Sunt administrator la o asociatie de proprietari pe baza unei conventii civile.Eu platesc doar impozit ca sunt pensionar cu declaratia 100.
In declaratie scrie contract individuala/conventie prestari servicii conform codului civil.
De ce nu ar fi valabil?

Am auzit administratori ca unii au primit amenda pentru conventia civila.




Pentru ca dv. desfasurati o activitate dependenta si cu caracter permanent in acea asociatie, sunteti intr-o relatie de subordonare fata de comitetul executiv si fata de presedintele asociatiei. Trebuie sa vi se intocmeasca contract de munca cu timp partial de lucru pentru care asociatia trebuie sa plateasca, in afara de impozit, si contributii CAS, CASS s.a atat pentru angajator, cat si pentru asigurat (adica dv.).
Contractul trebuie inscris in Revisal la ITM si la ANAF trebuie completata decl.112, sectiunea A.

Nu aveti o activitate intamplatoare, ci prestati o munca permanenta.
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2011
elga50, moderator
Eu am mers la circa financiara la biroul relatii cu asociattiile de proprietari si am intrebat .
Mi-au spus ca pot plati in continuare pe conventie civila.Daca era sa nu fie valabila nu imi respingeau?

Am si femeia de servici si fochist pensionari si pe conventii civile conform codului civil.

Luna de luna platesc impozitul si declaratia 100 o depun luna de luna pana pe 25.
In fiecare luna primesc acasa scrisoare doveditoare ca nu am creantele si sunt la zi.
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2011
iancustirbu, utilizator

Alte discuții în legătură

Asociatie parinti scoala Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O Asociatie a Parintilor Scoala.nr... poate incheia conventie civila cu un profesor pentru acordare meditatii sau pregatire lectii?Munca prestata are caracter ... (vezi toată discuția)
Conventie de prestari servicii sau contract individual de munca? Maria2143 Maria2143 Buna seara! Care este forma legala de angajare a personalului: presedinte, cenzor, administrator, femeie de serviciu, portar intr-o asociatie de ... (vezi toată discuția)
Formele legale de angajare personal de catre asociatii de proprietari si impozitele ce trebuie platite George Staicu George Staicu Care este [b]varianta de contract cea mai avantajoasa [/b]pentru asociatia noastra pe baza careia putem angaja un pensionar (proprietar in cadrul asociatiei ... (vezi toată discuția)