Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere - ?Facultate ID?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere - ?Facultate ID?

Buna ziua am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta , sunt la Facultatea de Drept din Bucuresti - la ID.

Parinti mei nu vor sa ma mai sustina financiar am 20 de ani , am si un job (350 lei/luna - 4 ore )dar care abea imi asigura bani necesari pentru mancare si gazda insa mai am nevoie si de bani pentru taxa(1550 lei/semestru - 3100-pe an) + carti si alte necesitati.

Intrebarea mea este: Pot beneficia de pensie de intretinere si daca da in cuantum de cat?

Mentionez ca mai am un frate de 10 ani in grija lor.
radu18, utilizator
Teoretic, poti cere in instanta ca parintii sa iti plateasca pensie de intretinere dar trebuie sa dovedesti ca nu te poti intretine si ca nu poti obtine alte forme de venit.

Nu ar fi mai simplu daca te-ai angaja in alta parte pe un venit mai mare? Poate cu un program de 8 ore si nu de 4, ca tot esti la ID.
pai ideea e ca lucrez 4 ore tocmai pentru ca facultatea in ciuda faptului ca sunt la ID ne da voie sa mergem la cursurile si seminariile de la zi.Si eu ma duc dimineata la facultate si seara la job pentru ca numai asa pot trece de la ID la zi.Adica daca ma duc la cei de la zi si la finalul anului imi iau examenele voi trece din AN 1 ID in AN 2 la zi.

Deci un program de 8 ore nu ar fi mai convenabil pentru ca as pierde sansa sa trec la zi.
radu18, utilizator
Intrebarea mea este: Pot beneficia de pensie de intretinere si daca da in cuantum de cat?

Mentionez ca mai am un frate de 10 ani in grija lor.

Pensia de intretinere poate fi acordata , cata vreme dumneavoastra dovediti ca este necesara sustinerea parintilor , in vederea continuarii studiilor.

Asadar, in probatiune , puteti uza de inscrisuri, interogatoriu , proba testimoniala cu un martor.
Instanta de judecata poate stabili plata pensiei de intretinere de la data introducerii actiunii , in raport de venitul net obtinut (plafonul maximal stabilit de codul familiei este 16, 5 % ), pana la data implinirii varstei de 26 de ani .

Venitul trebuie dovedit scriptic .
In vederea obtinerii de relatii cu privire la sumele de bani obtinute de catre tatal dumneavoastra, va puteti adresa societatii angajatoarea sau ITM-ului sau Administratiei Financiare.

Infiintarea popririi pe venit este obligatorie in materie de pensie de intretinere.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Legea spune asa:
Art. 529. -
(1) Întreținerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere și cu mijloacele celui care urmează a o plăti
(2) Când întreținerea este datorată de părinte, ea se stabilește până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii și o jumătate pentru 3 sau mai mulți copii
(3) Cuantumul întreținerii datorate copiilor, împreună cu întreținerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăși jumătate din venitul net lunar al celui obligat. Modalitățile de executare

Art. 530. -
(1) Obligația de întreținere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului și, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învățătură și pregătire profesională
(2) Dacă obligația de întreținere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanța de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreținere, stabilită în bani
(3) Pensia de întreținere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau într-o cotă procentuală din venitul net lunar al celui care datorează întreținere. Dispozițiile art. 529 alin. (2) și (3) rămân aplicabile. Modificarea și încetarea pensiei de întreținere

Art. 531. -
(1) Dacă se ivește o schimbare în ceea ce privește mijloacele celui care prestează întreținerea și nevoia celui care o primește, instanța de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micșora pensia de întreținere sau poate hotărî încetarea plății ei
(2) Pensia de întreținere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcție de rata inflației. Data de la care se datorează pensia de întreținere

Art. 532. -
(1) Pensia de întreținere se datorează de la data cererii de chemare în judecată
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordată și pentru o perioadă anterioară, dacă introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa debitorului. Plata pensiei de întreținere

Art. 533. -
(1) Pensia de întreținere se plătește în rate periodice, la termenele convenite de părți sau, în lipsa acordului lor, la cele stabilite prin hotărâre judecătorească
(2) Chiar dacă creditorul întreținerii a decedat în perioada corespunzătoare unei rate, întreținerea este datorată în întregime pentru acea perioadă
(3) De asemenea, părțile pot conveni sau, dacă sunt motive temeinice, instanța de tutelă poate hotărî ca întreținerea să se execute prin plata anticipată a unei sume globale care să acopere nevoile de întreținere ale celui îndreptățit pe o perioadă mai îndelungată sau pe întreaga perioadă în care se datorează întreținerea, în măsura în care debitorul întreținerii are mijloacele necesare acoperirii acestei obligații. Restituirea întreținerii nedatorate

Art. 534. - Dacă, din orice motiv, se dovedește că întreținerea prestată, de bunăvoie sau ca urmare a unei hotărâri judecătorești, nu era datorată, cel care a executat obligația poate să ceară restituirea de la cel care a primit-o sau de la cel care avea, în realitate, obligația să o presteze, în acest din urmă caz, pe temeiul îmbogățirii fără justă cauză. CARTEA a III-a Despre bunuri*)

@Soica Ioana, Codul Familie a fost abrogat, prevederile au fost preluate in Codul Civil
Alexandru Munteanu, Avocat
In speta prezentata , instanta de judecata poate stabili daca studentul are nevoie de suportul banesc al parintilor.

Legiutorul nu conditioneaza plata pensiei de intretinere de forma de invatamant la care copilul este inscris, prin urmare, chiar daca acesta ar fi urmat cursuri postuniversitare, de masterat, obligatie legala de intretinere subzista .

E adevarat , necesitatile creditorului , dar si posibilitatile efective de plata ale debitorului obligatiei de intretinere vor fi analizate in concret de catre instanta de judecata .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat