Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salar adresa executor ifn
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salar adresa executor ifn

un executor ifn care in baza unui contract de credit de nevoi personale si in urma neplatii ratelor de catre debitor, ne-a trimis o adresa de poprire pe salar in limita a 1/2 din salarul net. adresa era insotita doar de o copie de pe cartea de identitate.

Am invocat art. 169 din Codul muncii si art. 374, 374^1, 409, 454 din Codul de procedura civila.
Conform art. 454
(1) Poprirea se înfiinţează fără somaţie, prin adresa însoţită de o copie certificata de pe titlul executoriu, comunicata celei de-a treia persoane arătate la art. 452, înştiinţându-se totodată şi debitorul despre măsura luata.

Am cerut copia certificată de pe titlul executoriu, încuviinţarea executării silite şi înştiinţarea făcută către debitor. E corect?
Corect , dar sa faceti contestatie la executare in instanta, iar aici va fi anexat automat si dosarul de executare (fiind citat si executorul).
Mai bine mergeti direct in instanta. Pana veti primi raspunsul lor, trece termenul de depunere a contestatiei la executare in instanta. Un alt aspect pe care ar trebui sa il aveti in vedere este faptul ca un singur creditor nu poate cere poprire pe 1/2 din salariu decat in cazul obligatiei de intretinere. Fiind vorba de un credit, suma poprita poate fi in limita a 1/3 din salariu. Doar daca exista mai multi creditori suma poprita nu poate depasi 1/2 din salariu.