avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua,

Am o factura de marfa fara tva, furnizor din Germania; mentionez ca societatea la care lucrez este platitoare de tva, inregistrata in Reg. op. intracomunitari.
Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez aceasta factura in contabilitate-wizcount si ce declaratii de depun la finante?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 14:05, 22 Decembrie 2011
371 = 401
4426 = 4427
(pentru comert cu amanuntul 371=378, 371=4428)

inscrieti achizitia in decontul de tva la rd. 5, 5.1 si 17, 17.1
depuneti decl. 390 pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea tva.
daca firma e platitoare de tva trimestrial, devine platitoare de tva lunar ca urmare a efectuarii acestei achizitii intracomunitare de bunuri.
multumesc ,dar tot nu sunt lamurita.Sa presupunem ca valoarea totala a facturii este de 1000 lei, tva 0 lei. Ce valoare trec la 4426= 4427 ?
240 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare lilianaelena40 lilianaelena40 Am o societate comerciala infiintata in luna septembrie.Pe parcursul lunii octombrie se va inscrie atat ca platitor de tva cat si in ROI.mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Decl. 394 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece ... (vezi toată discuția)