Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua,

Am o factura de marfa fara tva, furnizor din Germania; mentionez ca societatea la care lucrez este platitoare de tva, inregistrata in Reg. op. intracomunitari.
Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez aceasta factura in contabilitate-wizcount si ce declaratii de depun la finante?
Va multumesc.
371 = 401
4426 = 4427
(pentru comert cu amanuntul 371=378, 371=4428)

inscrieti achizitia in decontul de tva la rd. 5, 5.1 si 17, 17.1
depuneti decl. 390 pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea tva.
daca firma e platitoare de tva trimestrial, devine platitoare de tva lunar ca urmare a efectuarii acestei achizitii intracomunitare de bunuri.
multumesc ,dar tot nu sunt lamurita.Sa presupunem ca valoarea totala a facturii este de 1000 lei, tva 0 lei. Ce valoare trec la 4426= 4427 ?
240 lei