Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Am o societate comerciala infiintata in luna septembrie.Pe parcursul lunii octombrie se va inscrie atat ca platitor de tva cat si in ROI.mentionez ca societatea se va ocupa cu achizitii de legume-fructe si alimente din UE in vederea revanzarii in Ro.As dori daca ma puteti ajuta cu informatii despre tot ceea ce am de facut din punct de vedere contabil(inregistrari, declaratii, etc)Este prima societate cu astfel de operatiuni si as dori sa incep bine.Cu multumiri anticipate.
avand cod de tva valabil, veti primi facturi fara tva de la furnizorii din UE.
aceste facturi se inscriu in decontul de tva la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1 si de raporteaza in decl. 390 vies care se va depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care are loc achizitia intracomunitara.
dupa prima achizitie, perioada fiscala se schimba de la trimestru la luna, in functie de data cand va avea loc operatiunea.
in acest sens aveti obligatia sa depuneti formularul 091 in termen de 5 zile de la finele lunii in care are loc achizitia intracomunitara.
nc
371 = 401 10.000
4426 = 4427 2.400

371 = %

5311 = %

% = 371

xerxes a scris:

dupa prima achizitie, perioada fiscala se schimba de la trimestru la luna, in functie de data cand va avea loc operatiunea.
in acest sens aveti obligatia sa depuneti formularul 091 in termen de 5 zile de la finele lunii in care are loc achizitia intracomunitara.

Imi permit sa va corectez:
declaratia pt schimbarea perioadei fiscale nu este 091, ci 092.
va multumesc enorm si va raman profund recunoscatoare!!
cu placere!

@t.simona: asa este, formularul in cauza este 092.
imi asum eroarea.