avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Am o societate comerciala infiintata in luna septembrie.Pe parcursul lunii octombrie se va inscrie atat ca platitor de tva cat si in ROI.mentionez ca societatea se va ocupa cu achizitii de legume-fructe si alimente din UE in vederea revanzarii in Ro.As dori daca ma puteti ajuta cu informatii despre tot ceea ce am de facut din punct de vedere contabil(inregistrari, declaratii, etc)Este prima societate cu astfel de operatiuni si as dori sa incep bine.Cu multumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:42, 2 Octombrie 2012
avand cod de tva valabil, veti primi facturi fara tva de la furnizorii din UE.
aceste facturi se inscriu in decontul de tva la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1 si de raporteaza in decl. 390 vies care se va depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care are loc achizitia intracomunitara.
dupa prima achizitie, perioada fiscala se schimba de la trimestru la luna, in functie de data cand va avea loc operatiunea.
in acest sens aveti obligatia sa depuneti formularul 091 in termen de 5 zile de la finele lunii in care are loc achizitia intracomunitara.
nc
371 = 401 10.000
4426 = 4427 2.400

371 = %
378 2.000
4428 2.880

5311 = %
707 12.000
4427 2.880

% = 371
607 10.000
378 2.000
4428 2.880



xerxes a scris:

dupa prima achizitie, perioada fiscala se schimba de la trimestru la luna, in functie de data cand va avea loc operatiunea.
in acest sens aveti obligatia sa depuneti formularul 091 in termen de 5 zile de la finele lunii in care are loc achizitia intracomunitara.



Imi permit sa va corectez:
declaratia pt schimbarea perioadei fiscale nu este 091, ci 092.
va multumesc enorm si va raman profund recunoscatoare!!
cu placere!

@t.simona: asa este, formularul in cauza este 092.
imi asum eroarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Am o factura de marfa fara tva, furnizor din Germania; mentionez ca societatea la care lucrez este platitoare de tva, inregistrata in Reg. op. ... (vezi toată discuția)
Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)