avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

sant divortata am cumparat inpreuna un apartament si ceva teren.
Vreu si interesez daca in contract de cumparare este trecut ca '' imobilul este bum comun'' asta ce inseaman al partaj?
si daca apartamentul inca nu este pe numele nostru prima data trebue sa luam pe numele nostru si dupa aia se poate baga cere de partaj la judecatoria?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 13:32, 21 Decembrie 2011
inseamna ca se vor imparti in mod egald aca nu cumva una din parti face dovada ca el a adus o contributie mai mare la achizitionarea acestuia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La divort cum se impart bunurile imo imo Dupa un an si jumatate de casnicie sintem in divort. Trebuie sa impart apartamentul meu cumparat inainte de casatorie cu sotul meu? (vezi toată discuția)
Partaj! darkone darkone Buna seara, Am avut o discutie mai aprinsa in familie(precizez ca suntem castoriti de 3 ani si avem un copil de 1,6 ani), in care cand sa adus vorba de un ... (vezi toată discuția)
Partaj mocanasu  claudia mocanasu claudia MA NUMESC MOCANASU GRIGORE SI MA AFLU INTR O SITUATIE EXTREM DE DIFICILA ,SANT LA UN PAS DE A DIVORTA DE A DOUA SOTIE SI PROBABIL VA URMA SI UN PARTAJ ... (vezi toată discuția)