Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Ce sanse sunt de a recupera 1500 EUR imprumutati la o persoana fizica prin contract de imprumut la notar daca persoana respectiva nu are pe numele lui nici un venit, nici un bun mobil sau imobil, iar in contract garantarea este cu toate bunurile mobile si imobile pe care le detine si le va detine, cu toate veniturile prezente si viitoare.
Va trebui sa va adresati unui executor pentru a face o somatie in vederea recuperarii creantei, care poate verifica si daca nu exista nici venituri si nici bunuri. Oricum va trebui sa nu treaca trei ani de la data scadentei pentru imprumut, iar bunurile viitoare ale debitorului le puteti urmari tot in cadrul acestui termen de prescriptie.
un sfat de la cei cu executarea creantelor bugetare!

Se stie ca in Ord.92 /2003 priv. colectarea crerantelor se spune ca executarea silita incepe cu emiterea somatiei si a tilului executoriu si inaintarea ei conforl prev legale.Noi avem sute de cazuri in care dupa primirea somatiei si a titlului exec. omul avenit sa platesca in termen de 30 de zile,45 de zile de primirea somatiei.Intrebarea este: se mai considera o executare silita?

Si apropo a face un buget de veituri si cheltuieli la o institutie publica,adica a previoziona niste sume inseamna a administra o creanta bugetara?X-(
Executarea silită încetează dacă s-au stins integral obligaţiile fiscale prevăzute în titlul executoriu, inclusiv obligaţiile de plată accesorii, cheltuielile de executare şi orice alte sume stabilite în sarcina debitorului, potrivit legii.

Prin urmare, in cazul in care debitorul a platit executarea silita inceteaza.
mirelatemes a scris:

Ce sanse sunt de a recupera 1500 EUR imprumutati la o persoana fizica prin contract de imprumut la notar daca persoana respectiva nu are pe numele lui nici un venit, nici un bun mobil sau imobil, iar in contract garantarea este cu toate bunurile mobile si imobile pe care le detine si le va detine, cu toate veniturile prezente si viitoare.

Daca nu aveti pe ce bunuri sa il executati veti avea probleme in privinta recuperarii banilor.
Cred ca lucreaza totusi.Veti face poprire pe salariu in acest caz.

avocat Claudiu Lascoschi
sofia1975 a scris:

Si apropo a face un buget de veituri si cheltuieli la o institutie publica,adica a previoziona niste sume inseamna a administra o creanta bugetara?X-(

Daca este sa o luam ca o definitie raspunsul este nu. Dar daca ne gandim sa propunem un buget de venituri si cheltuieli, in mod normal ne gandim cum sa facem sa ne apropiem banii care ni se cuvin. In aceste conditii strategia de a aduna banii din creantele datorate la institutia publica in cauza poate insemna "administrarea creantei bugetare", cu atat mai mult cu cat si pentru aceasta activitate trebuie sa aloci anumite sume de bani