Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Ce sanse sunt de a recupera 1500 EUR imprumutati la o persoana fizica prin contract de imprumut la notar daca persoana respectiva nu are pe numele lui nici un venit, nici un bun mobil sau imobil, iar in contract garantarea este cu toate bunurile mobile si imobile pe care le detine si le va detine, cu toate veniturile prezente si viitoare.
asta stiam dar voiam sa cer unsfat vizavi de termene....Daca a platit de ex in terme de 45 zile de data comunicarii somatiei si titlului executoriu se considera o executare silita?
Daca debitorul nu detine nici un fel de bunuri imobile, sau mobile pe numele lui si daca acesta nu realizeaza nici un fel de venituri (salar, pensie, dividente etc), atunci ramai cu ochii in soare. Pt a nu interveni prescriptia titlului, trebuie ca odata la max 3 ani sa faci o noua cerere de executare.
I-mi cer scuze ca intervin.Am aceeasi problema,nu vreau sa deschit alta tema.Numai ca in cazul meu cel imprumutat are un bun mobil iar cartea de identitate in original se afla la mine.Termenul este pana la sfarsitul lunii martie.As vrea sa stiu care este procedura si cat timp va dura.? Va putea vinde autoturismul?.Va multumesc
Ma macina o intrebara la care sper ca imi puteti acorda dumneavoastra un raspuns. Am primit o somatie acasa, cum ca ar trebui sa platesc 405 lei amenda si cheltuieli de judacata, insotita de un ordin de executie silita, dar nu mi se specifica pentru ce. Presupun ca pentru faptul ca acum vreo 1 an si 5 luni, am fost oprit intr-o noapte de organele de politie si verificat, gasindu-se asupra mea un cutit, pe care il aveam asupra mea doar din prostie si m-am legitimat fals, din frica, fara sa imi dau seama pe moment de consecinte. As vrea sa stiu si eu ce se poate inpampla in caz contrar, ca in prezent nu am de unde plati amenda respectiva
Mergeti sa va informati despre ce este vorba.
Aveti dreptul de a contesta daca e vreo eroare.
Citatie ati primit inainte de aceasta somatie?

avocat Claudiu Lascoschi