avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act notarial

va salut....scurt si la obiect....am facut un act notarial cu o persoana inprumutindu-i o suma de bani...actul a fost facut pe data de 11 iunie 2008 pina la data de 31 august 2008....nu am primit bani si cum trebuie sa procedez.....mentionez ca persoana cu care am facut actul e casatorita de 15 ani si bunurile mobile si imobile sunt comune ...adica pe numele ambilor sotii.....va rog ajutatima cu pasii pe care trebuie sa ii fac...daca mai astept expira actul si nu imi permit....si ce sanse de reusita am...multumesc anticipat.
In baza actului notarial,formulati actiune in pretentii
Procedati conform prevederilor contractului incheiat . Nu de putine ori se procedeaza direct la executarea prin executor judecatoresc , mai ales ca detine bunuri ( nu are importanta ca sunt bunuri comune) . Bafta !
Mergeti cu contractul de imprumut la un executor judecatoresc.
Nu conteaza ce bunuri are debitorul, comune sau nu, trebuie sa il executati silit, sa va recuperati creanta.
Daca mai asteptati putin, datoria se va prescrie si o sa ramaneti cu paguba.
Mergeti la un executor judecatoresc. In masura in care nu se identifica bunuri mobile sau imobile care apartin numai debitorului puteti cere partajul in instanta. Executarea silita se poate realiza totusi si prin poprire.
1. adresati-va executorului judecatoresc . executarea silita vizeaza in prima faza bunurile mobile, iar in ultimul rand cele imobile .
daca imprumutatul lucreaza se poate face poprire pe salariul acestuia .
daca nu detine in proprietate bunuri proprii , puteti investi instanta de judecata cu actiunea de partaj . chiar daca imobilul este detinut in coproprietate, acesta va putea face obiectul procesului de partaj .
cereti inclusiv recuperarea cheltuielilor ce le veti suporta in continuare , in vederea recuperarii creantei .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, se da urmatoarea speta, la data de xx.xx.xxx intre ... S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L Buna ziua, Se da urmatoarea speta, La data de xx.xx.xxx intre 2 parti, una societate comerciala cealalta persoana fizica se incheie un contract de furnizare ... (vezi toată discuția)
Executare silita, imobil aflat in coproprietate MIHAELA 1968 MIHAELA 1968 Buna ziua, Am avut parte de o mare rusine ! La fata locului debitoarea ne astepta cu av. . Executorul a cerut acordul pt efectuarea executie, la ... (vezi toată discuția)
Notare de ececutare silita in cartea funciara necsu necsu Am un contract de credit pt nevoi personale garantate cu ipoteca pe mai multe imobile. Banca a investit contractul in camera de consiliu si a notat prin ... (vezi toată discuția)