Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru certificat de mostenitor

Buna ziua.
Am dobandit o casa la tara prin mostenire, acum 10 ani. Am aflat ca trebuie sa fac niste formalitati pentru inregistrare la cadastru. Ce ar trebui sa fac si ce acte-documente imi sunt necesare?
Multumesc.
Dreptul de proprietate si celelate drepturi reale asupra unui imobil se pot inscrie in cartea funciara pe baza titlului prin care s-au constituit sau au fost transmise in mod valabil
Solicitati la OCPI responsbil notarea certificatului de mostenitor
varianta 1 . ar fi ca Crtif. mostenitor sa fi fost inscris in CF iar dvs acum sa faceti doar "cadastru" - implica contactarea unui autorizat cadastru (gasiti lista la ocpi din jud dvs) care va face masuratori si o documentatie topo-cadastrala in baza unui extras CF- in urma careia veti avea si "cadastru" = nr cadastral, geometrie in baza de date a OCPI.

varianta 2. Certif de mostenitor acum 10 ani nu a fost inscris in CF iar terenul a facut obiectul legilor proprietatii: - implica contactarea unui autorizat cadastru (gasiti lista la ocpi din jud dvs) care va face masuratori si o documentatie topo-cadastrala. dar vor trebui toate actele originale/copii legalizate. incepand cu titlul de proprietate, Certif mostenitor, etc.

In lipsa titlului de proprietate al celui de la care ati moştenit, nu se face inscrierea în C.f aşa că, aşa cum v-a arătat mai sus trebuie să aveţi toate actele.
Este vorba de mostenirea unei case si a unui teren aferent de la mama mea. Mama avea contract de cumparare intabulat, cu documentatia intocmita atunci de un autorizat cadastru (am scos un extras de cadastru pe numele mamei). Problema este ce trebuie sa fac eu pentru a fi inregistrat acum ca proprietar in evidentele cadastrale.
dddgab, utilizator