Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi incetat un contract care este suspendat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi incetat un contract care este suspendat?

Un angajat a fost dat afara, dupa care a fost reintegrat pe baza unei hotarari judecatoresti. Dupa reintegrare el a intrat in concediu de crestere si ingrijire copil, situatie in care contractul a fost suspendat. Intre timp a venit o alta hotarare judecatoreasca, de data asta definitiva, hotarare care da dreptate firmei angajatoare. Cum i se poate inceta contractul de data asta, avand in vedere ca el are contractul suspendat. Care este articolul si care este procedura?
El nu mai are niciun c.i.m. suspendat , ca urmare a hotararii judecatoresti care da castig de cauza angajatorului ... prin urmare, decizia de concediere este legala ca efect al principiului restitutio in integrum
hotararea judecatoreasca data in recurs are efecte retroactive, deoarece desfiinteaza toate efectele celeilalte. prin urmare, cim a incetat la termenul initial din decizia de concediere si se poate pune problema restituirii de catre angajat al sumelor salariale ...desigur ca sunt discutii, in ce priveste cuantumul. de asemenea, poate avea probleme si in ceeace priveste indemnizatia de crestere si ingrijire copil daca societatea notifica hot . jud. la Protectia copilului

consultati urgent un avocat la cazul in speta
Antoanela Geaman, Avocat
Conform art. 51 (1) din codul muncii, Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

Dar, conform art. 49 alin (6), In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

In aceste conditii, va trebui sa asteptati terminarea CIC si apoi procedati la desfacerea CIM.

Nu ne-ati spus care a fost temeiul juridic din prima deciizie de incetare CIM, cea care a fost contestata in instanta si admisa la recurs.
Poate se incadreaza la incetarea de drept, conform art. 56, caz in care nu mai asteptati incheierea CIC.
Am intalnit si aceasta varianta.
Nu uitati ca reintegrarea s-a facut destul de legal, in baza art. Art. 274 "Hotararile pronuntate in fond sunt definitive si executorii de drept".
Marcel Mihalache, Avocat
Nu mai are cum sa astepte revenirea din CCC ... potrivit principiului de drept ”restitutio in integrum”, partile sunt puse in situatia anterioara ...adica, decizia de concediere este legala .... prin urmare, c.i.m. va inceta la data prevazuta in decizia respectiva ...
Tinand cont ca reincadrarea a fost legala, ce se va intampla cu toate actele si faptele subsecvente acestei reincadrari, respectiv salariile primite retroactiv si intrarea in CIC?