Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Care ar fii procedura de divort. Avem anul viitor 20 ani de cind sintem casatoriti un copil de 19 ani. Nevasta e in spania cu copilul pe ea nu am vazut-o de 4 ani aproximativ relati nu am mai avut de vreo 8 ani aprox.
Intrebare pot divorta in lipsa ei?
da. daca nu-i stiti domiciliul instanta va dispune s-o citati in Spania intr-un ziar popular la mica publicitate.
Puteti divorta in lipsa ei, numai ca va trebui sa precizati domiciliul unde va putea gasi citatia si toate comunicarile instantei, eventual la parintii ei din Romania.
Daca puteti lua legatura cu ea si este de acord, va putea ori sa vina la primul termen si sa declare ca este de acord cu divortul, ori sa trimita o intampinare, prin care sa declare acelasi lucru.
Asta va simplifica lucrurile, in sensul ca nu se va mai administra probatoriu, martori, etc..
Marcel Mihalache, Avocat
Am mai avut o actiune de divort sa facut si ancheta sociala. Mai trebuia audiat copilul era minor atunci am renuntat la insinstentele ei si sa perimat actiunea.
Am numai nr ei de telefon si orasul unde sta.
Nu vrea sa divorteze .
daca stiti unde locuieste citati0o acolo, in Spania. sa depuna si intampinare si sa spuna ca vrea sa divorteze . ...va dura ceva, dar sansele sunt ffff. mici sa nu va divorteze.
Nu stiu unde sta. Da nici numai are domiciliul la mine ca sa incurcat cu un roman si sia facut domiciliul la el. A fost ultima oara cind am vazut-o. Copilul are domiciliul la mine si neam mai vazut intre timp.