Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare II

Buna ziua si La muti ani!
Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema: sotul meu doreste sa isi deschida II sau PFA.
1. Care sunt diferentele intre cele doua forme de organizare?
2. De ce documente avem nevoie?
3. Obiectul de activitate va fi agricultura. In aceasta situatie are nevoie de o diploma anume? Intreb asta pentru ca este absolvent de studii superioare fara legatura cu agricultura.
4. Care sunt costurile aproximative ale infiintarii?
Va multumesc. Sarbatori Fericite!
Una din conditiile infiintarii intreprinderii familiale sau PFA este ca cel care deschide o astfel de afacere sa detina diploma (calificare) care sa ateste pregatirea profesionala aferenta activitatii pe care o va desfasura.

www.avocatnet.ro/content/art...
II poate avea mai multe domenii de activitate, pe cand PFA doar activitatea pentru care s-au autorizat, iar detinatorul II poate figura ca si angajat al unei alte persoane juridice.
In rest, sunt asemanatoare, mai ales de cand s-a permis ca si PFA sa aibe angajati.
Pentru documentatie, vedeti aici
[ link extern ]
in prezent este salariat si nu vrea sa renunte la slujba pe care o are. Vreti sa spuneti ca in aceasta situatie nu isi poate deschide PFA? Sau nu am inteles eu bine? Multumesc pentru raspunsuri.
Daca ati citit ceea ce am postat eu, adica articolul publicat de Avocatnet, nu poate.
Principalele dezavantaje ale infiintarii unui PFA sau a unei intreprinderi individuale sunt:
La infintare, este necesara justificarea experientei/pregatirii profesionale pentru fiecare cod CAEN ales.

Insa exista posibilitatea sa obtina o diploma urmand cursurile unei institutii acreditate.
mergeti la ORC deoarece nu toate codurile Caen cer calificare diferenta intre PFA si II este optiunea la fisc de impozit : norma fixa sau sistem real.Angajati/salariati pot avea amandoua conform oug/44/2008.