Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care e diferenta intre pfa si intreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care e diferenta intre pfa si intreprindere individuala daca in ambele cazuri se pot face angajari?

Buna,

Vreau sa-mi deschid un magazin mixt, si sa angajez o persoana cu CIM, iar eu sa-mi pastrez calitatea de salariat la o terta firma, cu alta activitate.
Am citit OUG din 2011 conform careia si PFA poate angaja alte persoana. Atunci care ar fi diferenta intre PFA si intreprinzatorul pers fizica pt. II ?
multumesc
george-neagu, moderator
Pana la aparitia OG la care faceti referire, principalele deosebiri intre PFA si II erau in numar de doua, dupa aparitia actului normativ, a mai ramas una.Aceasta este prevazuta de OUG 44/2008 la art 27 al.3 si 4 si consta in aceea ca II poate continua activitatea cu mostenitorii.
Ramane la latitudine dvs in ce forma doriti sa functionati cu magazinul mixt . Atat PFA cat si II pot face angajari, si au acelasi tratament, fiscal ,contabil...etc
mayer, utilizator
Dupa publicarea OUG 46/2011 pt modificarea OUG nr. 44/2008, din punct de vedere al dreptului de a angaja salariati, nu mai exista diferenta.
multumesc pentru raspuns... si in ceea ce priveste pregatirea profesionala, experienta in domeniu a persoanei angajate cu CIM este suficienta sau este neaparat nevoie de o diploma?
multumesc
Pregatirea profesionala si experienta in domeniu se pune pentru titularul PFA/II in vederea autorizarii la Oficiul Registrului Comertului.
multumesc......