Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care e diferenta intre pfa si intreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care e diferenta intre pfa si intreprindere individuala daca in ambele cazuri se pot face angajari?

Buna,

Vreau sa-mi deschid un magazin mixt, si sa angajez o persoana cu CIM, iar eu sa-mi pastrez calitatea de salariat la o terta firma, cu alta activitate.
Am citit OUG din 2011 conform careia si PFA poate angaja alte persoana. Atunci care ar fi diferenta intre PFA si intreprinzatorul pers fizica pt. II ?
multumesc
george-neagu, moderator
csabex a scris:

multumesc,

abia astazi am aflat la Camera de Comert ca pt. un curs de vanzator comercial, cum se cere la II, nu sunt inscrisi suficiente persoane pentru a ncepe cursul.... deci ca sa infiintez II mi s-a spus la ONRC ca trebuie sa detin o astfel de diploma........ doar ca cei de la Camera de Comert nu stiu cand va incepe cursul... poate sa dureze si un an de zile pana se inscrie un anumit nr. de persoane.... eu ce ma fac in aceasta situatie? ultimul curs la noi in judet a fost organizat anul trecut in septembrie.....

dar in PIETE nimeni nu are curs de vanzator si au PFA, la tara nimeni nu are cus de vanzator si au ABC.POATE este stabilit pe judet sa nu se infiinteze ABC -uri mici, daca nu se fac cursuri ce faceti nu mai vindeti?eu zic sa riscati si sa faceti plangere la judecatorie nu ti trebuie curs decat pentru alimentatie publica,autorizare si de la Primarie.
afaceriiolden, utilizator
Buna ziua. Eu sunt traducator PFA si doresc sa stiu daca pot angaja. In cazul in care este posibil, care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru angajarea unei persoane?
Va multumesc pentru atentie si anticipat pentru raspuns.