avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

in decembrie 2010 am inmatriculat o masina sh 1587cmc euro2 177gco2/km din 2000 cu clima abs 4airbaguri geamuri si oglinzi electrice la care am platit aproximativ 2200euro taxa poluare.intrebarea mea este de ce nu mi sa facut fisa de depreciere si de ce este totusi asa de mare aceasta taxa pentru ca nu am mai auzit pe nimeni dintre cunoscuti sau prieteni care sa fi platit atat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:21, 25 Decembrie 2011
Noua taxă auto e calculată în funcţie de trei caracteristici ale automobilului: capacitatea cilindrică, vechimea sa şi nivelul de poluare.
Verificati daca prietenii detin autoturisme ale caror valori cilindree,vechime nivel poluare este identic cu ale autoturismului dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto dumitrusimion33 dumitrusimion33 imi cer scuze poate nu am fost destul de explicit in decembrie 2010 am inmatriculat o masina adusa din spania un citroen xsara din2000 euro2 1587 cmc ... (vezi toată discuția)
Taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996, descartees20 descartees20 Am cumparat in luna noimenbrie un wv polo din germania,si as dori sa-l inscriu in 2012, daca pana acum stiam ca voi plati in juru sumei de 350 ,acum nu stiu ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare auto doruculea doruculea Daca am cumparat un autoturism din Germania fabricat in 2008 ce taxa trebuie sa platesc in Romania pentru al inmatricula? (vezi toată discuția)