avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca imi dau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca imi dau demisia?

Daca din motive obiective de la ultimul loc de munca pleci cu demisie , beneficiezi de acest drept?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 26 Decembrie 2011
Daca plecati cu demisie, nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Numai daca c.i.m. inceteaza din motive neimputabile dvs , atunci veti putea beneficia de indemnizatia de somaj.
Va redau temeiurile de drept in care se poate inceta raportul de munca si care va permit sa beneficiati de somaj:
art. 31 alin. (3), art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).
Cu completarea ca pentru art.31 alin.3 C.mun. este necesar ca notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba sa fie facuta de catre angajator si nu de catre salariat ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma incadrez la somaj? andra001 andra001 buna ziua! lucrez de 3 ani si 4 luni la un service auto unde numai eu sunt muncitor , as vrea sa renunt la acest loc de munca (sa demisionez) ,pt a mi gasi un ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj liliana.suciu liliana.suciu indemnizatie somaj poate obtine o persoana care a demisionat din functia detinuta ? (vezi toată discuția)
Somaj felicia.buzea@gmail.com felicia.buzea@gmail.com Se poate primi ajutorul de somaj daca ti- ai dat demisia? Mentionez ca am lucrat 17 ani in aceeasi unitate (vechime totala - 24 ani si 6 luni) (vezi toată discuția)