Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca imi dau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca imi dau demisia?

Daca din motive obiective de la ultimul loc de munca pleci cu demisie , beneficiezi de acest drept?
Multumesc!
Daca plecati cu demisie, nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Numai daca c.i.m. inceteaza din motive neimputabile dvs , atunci veti putea beneficia de indemnizatia de somaj.
Va redau temeiurile de drept in care se poate inceta raportul de munca si care va permit sa beneficiati de somaj:
art. 31 alin. (3), art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).
Cu completarea ca pentru art.31 alin.3 C.mun. este necesar ca notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba sa fie facuta de catre angajator si nu de catre salariat ...