avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... durata proces cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

durata proces cedo

Care este termenul in care CEDO se pronunta in legatura cu admisibilitatea unei plangeri?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:40, 3 Ianuarie 2012
Care ar fi termenul in care cedo se pronunta, avand in vedere ca cererea mea priveste o cauza penala, si exista jurisprudenta pe motivele mele?
oancon a scris:

Multumesc pentru raspunsuri, ultimul act trimis la CEDO a fost in noiembrie 2010, cererea a fost inregistrata in aprilie 2010. Deci ar trebui cat de curand sa se discute admisibilitatea cererii mele?



Daca nu v-au mai cerut acte este posibil ca respectiva cauza sa fie analizata impreuna cu mai multe de acelasi fel.
Si eu am o cerere depusa prin 2009 la care dupa ce mi-au cerut incheieri de sedinta nu am mai primit niciun raspuns.
Conteaza foarte mult si complexitatea cauzei si daca exista sau nu o jurisprudenta.

Acea cauza la care am facut referire ar fi cumva impotriva jurisprudentei Curtii Europene fata de toate motivatiile pe care le-am analizat si evitat in redactarea plangerii CEDO si acesta poate fi un motiv de intarziere.
Poate ca si cazul dvs. este mai special si mai greu de solutionat.

Daca o cerere este facuta aiurea sau fara o motivare profunda se respinge fara probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce sunt asa de putine plangeri la cedo? xuser xuser De ce sunt asa de putine plangeri la CEDO impotriva Romaniei? Domnii magistrati fac abuzuri fara numar... se poate vedea acest lucru pur si simplu din presa ... (vezi toată discuția)
Se comunica daca cererea este apreciata ca admisibila de cedo Antoanela Geaman Antoanela Geaman M-ar interesa daca Curtea comunica daca cererea a fost declarata admisibila si se merge mai departe sau nu comunica. In caz ca este declarata inadmisibila se ... (vezi toată discuția)
Plangere cedo calomfreya calomfreya As dori sa fac o plangere CEDO. Unde gasesc formularul, adresa si pasii care trebuie urmati. Va multumesc (vezi toată discuția)