Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... durata proces cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

durata proces cedo

Care este termenul in care CEDO se pronunta in legatura cu admisibilitatea unei plangeri?
Care ar fi termenul in care cedo se pronunta, avand in vedere ca cererea mea priveste o cauza penala, si exista jurisprudenta pe motivele mele?
oancon a scris:

Multumesc pentru raspunsuri, ultimul act trimis la CEDO a fost in noiembrie 2010, cererea a fost inregistrata in aprilie 2010. Deci ar trebui cat de curand sa se discute admisibilitatea cererii mele?

Daca nu v-au mai cerut acte este posibil ca respectiva cauza sa fie analizata impreuna cu mai multe de acelasi fel.
Si eu am o cerere depusa prin 2009 la care dupa ce mi-au cerut incheieri de sedinta nu am mai primit niciun raspuns.
Conteaza foarte mult si complexitatea cauzei si daca exista sau nu o jurisprudenta.

Acea cauza la care am facut referire ar fi cumva impotriva jurisprudentei Curtii Europene fata de toate motivatiile pe care le-am analizat si evitat in redactarea plangerii CEDO si acesta poate fi un motiv de intarziere.
Poate ca si cazul dvs. este mai special si mai greu de solutionat.

Daca o cerere este facuta aiurea sau fara o motivare profunda se respinge fara probleme.