Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate avea o IF salariati?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate avea o IF salariati?

Daca am inteles eu bine,conform OUG 44/2008,vechile AF trebuiau sa se transforme in IF.Intrebarea mea este:poate avea o IF salariati?Vechile AF nu puteau avea angajati,insa OUG 44/2008 schimba acest lucru prin art.24,dar exista si art.28 care spune ca nu pot exista salariati in IF.Deci,cum sa interpretez corect art.24 si art.28?
carmenbn, utilizator
Potrivit art.28 alin.4 din OUG nr.44/2008 , întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă. .. nu confundati PFA , Întreprinderea individuală si Întreprinderea familială intre ele ... acestea au regimuri juridice diferite.

Numai PFA si Întreprinderea individuală pot angaja terţe persoane cu contract individual de muncă.