Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... poate intreprinderea familiala sa angajeze terte ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

poate intreprinderea familiala sa angajeze terte persoane?

poate intreprinderea familiala sa angajeze terte persoane cu contract individual de munca, avand in vedere art . 24 din OUG 44/2008 (unde se prevede ca este permisa angajarea) raportat la art. 28 din OUG 44/2008 care interzice angajarea de terte persoane?
Art.24 din OUG 44/2008 se refera la intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale, deci nu la intreprinderea familiala (SECŢIUNEA a 2-a Regimul juridic al intreprinzatorului persoana fizica titular al intreprinderii individuale).

Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Art.28 (4) din OUG nr.44/2008 precizeaza clar ca , intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.