avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitante

dupa ce emiti chitanta catre client ramane la cotor foaia verde, intrebare: trebuie stampilat si ce ramane la cotor? a doua intrebare, de la valoare emiti factura, am inteles ca de la 100 ron e corect?

multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:19, 28 Decembrie 2011
Da, trebuie stampilate toate exemplarele din chitantier. Factura este obligatoriu sa fie emisa de la valoarea de 100 RON.
va multumesc foarte mult
OMFP nr 293 din 2006, prin care s-a prevazut limita valorica de100 de lei a fost abrogat. Mai multe informatii: www.avocatnet.ro/content/art...
Important de mentionat este faptul ca nu mai exista limita valorica de 100 lei prin abrogarea OMFP nr.293/2006.

In ceea ce priveste deducerea taxei pe valoarea adaugata, aceasta se exercita numai in baza facturii intocmita conform art. 155 din Codul fiscal.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
se refera la deducerea tva-ului insa firma nu plateste tva si tot nu m-am lamurit in ce priveste factura.....
Ultima modificare: Marți, 27 Decembrie 2011
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat
Ce nu sunteti lamurita la factura? Taiati factura la orice client indiferent de valoare pentru ca din alta postare mai veche spuneati ca nu folositi casa de marcat. Daca sunteti platitor de tva sau nu, folositi facturier corespunzator fiecarui caz.
Dumneavostra, daca sunteti platitor de tva, cand inregistrati facturile in contabilitate, inregistrati venitul si separat tva-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva si cheltuiala la bonuri fiscale?! mercur_ro mercur_ro HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Detalii completare factura clauuudiu clauuudiu Buna ziua, Sunt PFA nou-infiintat si tocmai ce-am fost la ANAF pentru a-mi depunde declaratia 220. In acelasi timp, mi-au fost vizate 1 facturier si 1 ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile - pfa traducãtor sonia1978 sonia1978 Buna ziua! Am inceput demersurile pentru a deveni PFA, am o autorizatie de traducator. Am achizitionat cele doua stamplie (dreptunghiulara + rotunda), ... (vezi toată discuția)