Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detalii completare factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detalii completare factura

Buna ziua,

Sunt PFA nou-infiintat si tocmai ce-am fost la ANAF pentru a-mi depunde declaratia 220. In acelasi timp, mi-au fost vizate 1 facturier si 1 chitantier.

Mentionez ca sunt PFA la norma de venit, neplatitor de PFA. Desfasor activitati de consultanta IT.

Am prestat pentru un client servicii pentru care trebuie sa fiu platit cu 700 Euro (echivalent in lei).

Pe factura am observat ca sunt 3 rubrici: Valoare (fara tva) + valoare tva. si Total de plata care este suma celor doua.
Mie clientul imi da 700 de euro. Pe factura ce trec ? valoare fara tva: 700 + tva 24% ? TVA-ul il plateste el in alta parte?
Sunt nou in bransa si nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc.

Aa.. si exista 3 facturi: albastru, rosu si verde. Care o dau clientului si care o pastrez ?
Daca esti neplatitor de TVA, exista un model special de factura, fara rubrica de TVA.
Acum facturile poti sa ti le faci singur pe calculator.

Acum sunt suficiente 2 exemplare la factura, primul exemplar se da clientului, al doilea ramane la furnizor.

Facturierele cu 3 exemplare sunt pe sistemul vechi:
- albastru se da clientului
- rosu se inregistreaza in contabilitatea furnizorului
- verde ramane la cotor
Acum formularul verde nu prea mai are sens.
Si in completare la raspunsul precedent, spuneati ca e vorba de o valoare de atatia euroi, echivalent in lei. Atunci trebuie sa completati factura in lei folosind cursul de schimb al Bancii Nationale stabilit pentru ziua completarii facturii si sa treceti acest curs si pe factura.