avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detalii completare factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detalii completare factura

Buna ziua,

Sunt PFA nou-infiintat si tocmai ce-am fost la ANAF pentru a-mi depunde declaratia 220. In acelasi timp, mi-au fost vizate 1 facturier si 1 chitantier.

Mentionez ca sunt PFA la norma de venit, neplatitor de PFA. Desfasor activitati de consultanta IT.

Am prestat pentru un client servicii pentru care trebuie sa fiu platit cu 700 Euro (echivalent in lei).

Pe factura am observat ca sunt 3 rubrici: Valoare (fara tva) + valoare tva. si Total de plata care este suma celor doua.
Mie clientul imi da 700 de euro. Pe factura ce trec ? valoare fara tva: 700 + tva 24% ? TVA-ul il plateste el in alta parte?
Sunt nou in bransa si nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc.

Aa.. si exista 3 facturi: albastru, rosu si verde. Care o dau clientului si care o pastrez ?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:34, 10 Mai 2014
Daca esti neplatitor de TVA, exista un model special de factura, fara rubrica de TVA.
Acum facturile poti sa ti le faci singur pe calculator.

Acum sunt suficiente 2 exemplare la factura, primul exemplar se da clientului, al doilea ramane la furnizor.

Facturierele cu 3 exemplare sunt pe sistemul vechi:
- albastru se da clientului
- rosu se inregistreaza in contabilitatea furnizorului
- verde ramane la cotor
Acum formularul verde nu prea mai are sens.
Si in completare la raspunsul precedent, spuneati ca e vorba de o valoare de atatia euroi, echivalent in lei. Atunci trebuie sa completati factura in lei folosind cursul de schimb al Bancii Nationale stabilit pentru ziua completarii facturii si sa treceti acest curs si pe factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tip de chitanta si facturier pentru pfa in partida simpla valentin.ropota valentin.ropota Buna ziua, fiind la inceput revin cu o alta intrebare, am dat comanda de chitantier, e bine in doua exemplare, dar la facturier? La facturier unde merg ... (vezi toată discuția)
Chitante CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 dupa ce emiti chitanta catre client ramane la cotor foaia verde, intrebare: trebuie stampilat si ce ramane la cotor? a doua intrebare, de la valoare emiti ... (vezi toată discuția)
Am un if si am nevoie de unele lamuriri eleonor eleonor am infiintat un if care se ocupa cu comert si a`si vrea sa stiu daca pot taia factura fiscala si ce fac cu cele doua facturi care se imprima in facturier?nu ... (vezi toată discuția)