Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este obligatoriu sã plãtesc impozit anticipat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este obligatoriu sã plãtesc impozit anticipat?

Aș dori să îmi spuneți ce este cu acest impozit anticipat? Sunt PFA si am primit un plic de le Finanțe ca trebuie sa platesc impozit anticipat asta in cazul in care eu am declarat venitul estimativ lunar dar nu si cheltuielile din luna in curs.ce pot fac e in aceasta situatie?
va multumesc.
da.scrie in decizie care este justificare si sanctiunea.toti platim anticipat
Impozitul pe venit datorat de persoanele fizice care desfasoara activitati independente se plateste in cursul anului de catre acestea prin efectuarea de plati anticipate cu titlu de impozit, urmare a depunerii declaratiei privind veniturile si cheltuielile estimate sau pe baza veniturilor din anul precedent. In cursul anului persoana fizica este supusa astfel platilor anticipate trimestriale efectuate in contul impozitului anual pe venit, potrivit art. 82 alin. (3) din Codul fiscal. Impozitul pe venitul net anual impozabil datorat este declarat de persoana fizica prin completarea declaratiei de impunere (formularul 200). Pentru declararea veniturilor realizate in anul 2011 declaratia de impunere se va depune pana la data de 15 mai 2012. Persoana fizica are obligatia determinarii si declararii venitului net anual si a impozitului datorat pe venitul net anual impozabil si a stabilirii diferentelor de impozit anual rezultat din regularizarea impozitului anual datorat cu platile anticipate.