avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina noua neinmatriculata /Care va fi taxa?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina noua neinmatriculata /Care va fi taxa?

Pentru un autoturism nou cumparat in decembrie mi s/a spus ca taxa de prima inmatriculare va fi de 81 euro.
Nefiind inca platita intreb daca dupa 1 ianuarie 2012 aceasta taxa va fi mai mare ?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 00:50, 28 Decembrie 2011
Spuneti-ne anul de fabricatie, capacitatea cilindrica si nivelul de toxe si daca are filtru de particule.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

Spuneti-ne anul de fabricatie, capacitatea cilindrica si nivelul de toxe si daca are filtru de particule.

an de fabricatie 2011, capacitate 1100 cmc Renault Symbol

Taxa de poluare la 1 ianuarie va fi de 300 de lei +- 5 lei
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa inmatriculare dupa noua lege? cipry_blue cipry_blue as vrea sa stiu si eu urmatorul lucru; am cumparat o Dacia Solenza pe 18 decembrie(data care apare pe contractul de vanzare-cumparare), e programata la RAR pe ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare rafgrup rafgrup Buna ziua , As dori sa cumpar o masina de la o societate comerciala; este vorba de o masina cu capacitatea cilindrica de 1997 cmc./100Kw,(motor Diesel cu ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare auto zaris zaris Am achiziţionat în luna septembrie 2009 un autoturism nou (1461 cmc, euro 4). Am plătit 1100 lei taxa de poluare. Se poate recupera aceasta taxă. (vezi toată discuția)