Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o intrebare

Buna seara este vorba despre succesiune ce nu am inteles ceva.Tata meu a murit si avem o casa la tara pe care nu stiu care are dreptu ca problema ii ca mama are un fiu din prima casatorie el are dreptul la casa sau numai eu si mama?Si ce parte am eu si mama?Va astp.rasp. dvs.Va multumesc
Fiul mamei din prima casatorie nu are niciun drept de mostenire dupa tatal dvs ... casa respectiva cum a fost dobandita ? ... cine era proprietar pe aceasta?
Fiul mamei nu-l mosteneste pe tatal dvs. Din cota de casa care intra la succesiune, mama ia 1/4, iar dvs 3/4
Au dreptul la mostenirea tatalui dvs mama dvs si dvs! Daca fiul din prima casatorie nu a fost adoptat de tatal dvs nu are dreptul. Cotele sunt : 1/4 mama si 3/4 dvs daca sunteti singurul copil.
Cotele respective nu pot fi reale decat in situatia in care tatal era singurul proprietar pe casa ... daca ambii parinti erau proprietari pe casa , atunci cotele sunt altele : 3/8 fiul si 5/8 mama.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai casa este dobandita dupa ce au murit parinti alu tata