Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema succesiune

Buna ziua am o problema mare tata a murit am inteles ca trebuie mers la notar pentru succesiune etc. problema ii ca mama in prima casatorie are un baiat.La notar cand se va imparti bunurile tatalui meu cum ar fi o casa la tara pe care o mostenito de la parinti lui plus un apartament care lau cumparat cand tata sa casatorit cu mama , cine are dreptu la mostenire (inclusiv baiatul pe care il are mama din prima casatorie? va rog rasp. la intrebare ca is un pica agita ca mama zice ca si fiu iei are dreptu.va astp. rasp, dvs.Va multumesc
Calitate de succesor pe pe urma tatalui o au sotia supravietuitoare si copiii dansului, nu si copilul sotiei dintr-o casatorie anterioara (mostenitori veti fi dvs. si mama, nu si fiul vitreg al tatalui).
Doar mama.
La succesiune veniti doar d-voastra si mama.Fiul mamei din prima casatorie nu este mostenitor-dar daca tatal d-voastra prin casatoria cu mama, l-a infiat, atunci da., are dreptul la mostenire.