Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bataie luata la politie +amenda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bataie luata la politie +amenda

Buna seara,
acum doua zile am fost luat pe sus de la locul de munca, unde sapam un sant impreuna cu alti colegi, de catre politistul din sat, m-a dus la sectie si m-a batut. La sfarsit mi-a dat si amenda 10 milioane. Era beat si intre noi au mai fost vechi dusmanii, cum e la tara, dar niciodata nu s-a ajuns pana aici,
am vrut sa fac plangere la seful de post si nu mi-a primit-o, m-a invatat altcineva sa ma duc la procuror, dar mi-a zis ca exista doua feluri de plangere, pt vatamare sau impotriva actelor politistului.

Ce fel de plangere fac?
....ambele plangeri ...separat
~ Conținut șters la cerere ~
Mergeti la medicul legist pentru a va examina si a elibera un certificat medico-legal , care sa concluzioneze asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care aveti nevoie pentru refacere in urma agresiunii politistului.
Atasati o copie de pe certificatul medico-legal la plangerea pe care o veti formula la Parchetul de pe langa tribunalul local , impotriva politistului agresor pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu ,prev. de art.246 c.pen si pentru purtare abuziva prev. de art.250/1 in conditiile al.3 ale acestui text de lege.

Puteti formula sesizare si la IGPR in atentia Inspectorului General

Mai exista martori sau alte probe care sa ateste in vreun fel sau altul cele relatate de dvs ?