Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

nascut in 1956
33 ani vechime in munca in romania
din care 12,7 in grupa speciala I la petromar
si 7 in grupa a II santierul naval mangalia si santier canal

va multumesc anticipat
Limita de varsta: 65 ani stagiu complet de cotizare: 35 ani

Puteti iesi la pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa de munca numai atunci cand efectuati stagiul complet de cotizare de 35 de ani de munca, adica peste 2 ani.
Atunci veti primi reducere de varsta pentru grupele de munca.

Reducere pentru grupa I : 6 ani (pt. 12 ani de grupa)
Reducere pentru grupa a II-a : 1 an 3 luni
Total reducere: 7 ani 3 luni

E obligatorie conditia de stagiu complet de cotizare.
Limita de varsta la 58 de ani.Reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani din 65.Cei 7 ani de conditii speciale va mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(6 luni la an),iar cei 7 ani in grupa a II-a inca 1 an si 9 luni(3 luni la an).Asadar conditia de stagiu de 35 ani este indeplinita.Mai aveti de indeplinit conditia de varsta(58 de ani).