Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ies la pensie?

Am 60 ani ,38 stagiu cotizare ,5 ani grupa I. pot sa ies la pensie limita de varsta ?
Raspuns pentru barbat.Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 5 ani de grupa I-a daca sunt in procent de 100%,nu aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare,in schimb aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(6 luni la an).
Carp Mircea, utilizator
Nu ma intereseaza pensia anticipata ,ci pensia la limita de varsta avand stagiu de cotizare de peste 38 ani din care 10 grupa I si 60 varsta .pot sa ies la pensie (limita varsta) ?
In prima postare ati spus ca aveti 5 ani in grupa I-a.Acum spuneti 10.Daca aveti 10 ani in grupa I-a in procent de 100%,atunci pensie la limita de varsta la 63 de ani.Reducerea este de 2 ani din 65.

Legea 263/2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2
Carp Mircea, utilizator
multumesc mult!