avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie, activitate in grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie, activitate in grupa I de munca

Sunt barbat, am 57 de ani, 38 de ani vechime in munca, dintre care 23 de ani in grupa a II-a. Tinand cont de dispozitiile art.52 si 53 din Hotararea nr. 257/2011 pt. aprobarea normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 am dreptul la pensie anticipata sau anticipata partial?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 08:09, 16 Ianuarie 2012
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,atunci:Limita de varsta la 60 de ani.Reducerea fiind de 5 ani din 65.In acest caz pensia anticipata sau anticipata partiala nu mai prezinta importanta,fiind tot la 60 de ani.
Sotul meu are 50 ani, 30 ani vechime din care 16 ani gr. I (100%) de munca...puteti sa-mi spuneti cand se poate pensiona?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2012
andad, utilizator
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.Reducere cu 3 ani si 6 luni din 65 a varstei standard de pensionare.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 16 ani mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 8 ani(6 luni la an).
Daca unitatea si locul de munca unde a lucrat sotul dv. se regaseste in lista cu unitatile si locurile de munca care au primit avizul pt.conditii speciale de munca din Legea 263/2010,beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare de 8 ani.
Multumesc tuturor!

In concluzie... pensionare pt limita de varsta....daca firma a primit aviz de conditii speciale (Acumulatorul), pensionarea va fi la 57 ani sau la 61,6 ani ?
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2012
andad, utilizator

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - mai btmariuss btmariuss buna ziua! as avea o intrebare ? la varsta de 48 ani ce urmeaza a fi impliniti in luna august 2011 cu o vechime de 22 ani in MAI grupa 1 și 5 ani ... (vezi toată discuția)
Pot solicita pensie anticipata? ionicabotezatu ionicabotezatu Sunt barbat, am 57 de ani, 38 ani vechime, dintre care 28 ani in grupa a doua. La acest moment, pot cere pensie anticipata partial in baza art. 60 alin. (1) ... (vezi toată discuția)
Varstele la care se cuvin pensia anticipata si pensia anticipata partiala pavellevap pavellevap Perioada de 5 ani prevazuta la art. 62, respectiv art. 65 ale Legii 263/2010, la care se cuvine pensionarea anticipata sau anticipata partial, se scade din ... (vezi toată discuția)