Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noua factura de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noua factura de intretinere

BUN!!!Am in fata noua factura de intretinere.
Date primare:am CT de apartament si in bloc mai sunt inca 8.
Avem repartitoare la consumatorii centralizati...
Pentru consum comun s-a perceput 23,16% din consum...
Este legal asa sau este legal 10%....
Daca este necesar pot trimite imaginea facturii....
De ce cei fara centrala platesc mai putina intretinere?Tevile trec prin toate apartamentele iar partile comune le platim toti in mod egal!:O
cereti lamuriri la asociatia de proprietari .
In temeiul art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 in termen de 10 zile de la afisarea listei de intretinere formulati contestatie
Presedintele este obligat sa raspunda la contestatie in 7 zile
Cei fara centrale platesc mai putina intretinere poate pentru ca au apartamente mai mici, poate pentru ca au consum de apa mai mic, poate pentru ca sunt mai putine persoane in apartament.
Caldura la comun se repartizeaza in functie de cota-parte indiviza.
elga50, moderator
Spider22 a scris:

Pentru consum comun s-a perceput 23,16% din consum...
Este legal asa sau este legal 10%....

Este legal atat cat rezulta din calcul. Acest procent difera de la un bloc la altul si de la o luna la alta si din practica recenta aflam ca poate fi 2%, 7%, 20%, 30%...
Gasiti mai multe informatii pe adresa:
www.avocatnet.ro/content/for...
MDA...M-am interesat...am primit raspunsuri...Va multumesc tuturor celor care m-ati lamurit...
O singura concluzie se trage de aici...Lumea asta functioneaza cu bani,cu foarte multi bani...
VA DORESC UN AN NOU MAI BUN!!!