avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noua factura de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noua factura de intretinere

BUN!!!Am in fata noua factura de intretinere.
Date primare:am CT de apartament si in bloc mai sunt inca 8.
Avem repartitoare la consumatorii centralizati...
Pentru consum comun s-a perceput 23,16% din consum...
Este legal asa sau este legal 10%....
Daca este necesar pot trimite imaginea facturii....
De ce cei fara centrala platesc mai putina intretinere?Tevile trec prin toate apartamentele iar partile comune le platim toti in mod egal!:O
Cel mai recent răspuns: Spider22 , utilizator 05:41, 31 Decembrie 2011
cereti lamuriri la asociatia de proprietari .
In temeiul art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 in termen de 10 zile de la afisarea listei de intretinere formulati contestatie
Presedintele este obligat sa raspunda la contestatie in 7 zile
Cei fara centrale platesc mai putina intretinere poate pentru ca au apartamente mai mici, poate pentru ca au consum de apa mai mic, poate pentru ca sunt mai putine persoane in apartament.
Caldura la comun se repartizeaza in functie de cota-parte indiviza.
Ultima modificare: Joi, 29 Decembrie 2011
elga50, moderator
Spider22 a scris:

Pentru consum comun s-a perceput 23,16% din consum...
Este legal asa sau este legal 10%....

Este legal atat cat rezulta din calcul. Acest procent difera de la un bloc la altul si de la o luna la alta si din practica recenta aflam ca poate fi 2%, 7%, 20%, 30%...
Gasiti mai multe informatii pe adresa:
www.avocatnet.ro/content/for...
MDA...M-am interesat...am primit raspunsuri...Va multumesc tuturor celor care m-ati lamurit...
O singura concluzie se trage de aici...Lumea asta functioneaza cu bani,cu foarte multi bani...
VA DORESC UN AN NOU MAI BUN!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de repartitoare mai poate repartiza costurile la caldura dupa indicatiile repartitoarelor? gato gato Am urmatoarea situatie: la centrala termica a unui bloc cu 44 apartamente au mai ramas bransati la sistemul centralizat 20 de locatari care au montate ... (vezi toată discuția)
Plata pierderilor de caldura atomis atomis Eu m-am debransat de la caldura, de vreo 2 ierni, si am tot platit nu stiu ce pierderi de caldura, ba pe scara, ba din apartament, dar tin sa sublinie ca pe ... (vezi toată discuția)
Costul incalzirii unui apartament debransat roxanatt roxanatt Buna seara, Locuiesc la parterul unui bloc de 8 etaje, in 2 camere si sunt debransata de la caldura si apa calda de 5 ani de cand mi-am instalat centrala ... (vezi toată discuția)