Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebare

Am un SRL suspendat ( sunt asociat unic ) . L-am suspendat in 2010 pentru trei ani de zile De atunci si pana astazi datoria pe care o aveam la buget ( 5000 lei reprezentand impozit minim obligatoriu ) s-a transformat in 10000 de lei ( dobanzi , panalitati ) Firma neavand activitate ,n-are de unde sa plateasca datoria . M-am gandit s-o declar in insolventa . Se poate ? ...si daca da, in ce conditii ? ( mentionez ca la data suspendarii am avut si un control financiar general , control la care am iesit onorabil , deci inafara de acea datorie (" impozit pe pierdere" practic .....caci in perioada premergatoare suspendarii, firma era pe pierdere din cauza inactivitatii ) nu ar mai fi altfel de probleme . Multumesc anticipat eventuallului repondent avizat sa-mi raspunda
Intr`adevar, singura solutie ar fi sa o declarati in insolventa si sa o lichidati...
Mergeti pe procedura falimentului, un lichidator judiciar stie cum sa procedeze.
Societatea poate sa-si declare insolventa in cazul in care din punct de vedere financiar nu se mai poate redresa. Va sfatuiesc sa luati legatura cu un cabinet de incolventa si ei va vor indruma cel mai bine.
Pana una alta, puteti studia Legea 85/2006, si mai exact art. 26-30 pentru a avea o ideea asupra demersurilor pe care va trebui sa le realizati
Luati legatura cu un practician in insolventa. Aici aveti lista pe judete: [ link extern ]