Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma cu datorii dizolvata din oficiu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma cu datorii dizolvata din oficiu

Firma dizolvata din oficiu, infiintata in 2011, cu datorii (cas, cass, impozit pe salarii in val. de 20050 lei inclusiv penalitati), declarata din oficiu in insolvabilitate in 2015 si inactiva in 2016 (tot din oficiu) fara bunuri sau venituri urmaribile, sediul social expirat, nedepus declaratii dupa 2017, dizolvata din oficiu in 2019. Fara bunuri mobile si imobile, fara venituri urmaribile ale administratorului.
1. Se poate lichida si radia tot din oficiu? In ce termene si conditii?
2. Ce fel de atragere a raspunderii mai poate avea administratorul caruia i s-a instituit deja poprire pe conturi dar nici un venit?
3. Cazierul fiscal al admistratorului atrage si altceva decat interdictia de a mai constitui vreo firma (srl, pfa... etc) pe teritoriul Romaniei?
Se pare ca administratorul este de negasit, desi exista un buletin valabil de Romania pe numele acestuia. Pare a fi clar ca nimanui ‘responsabil’ nu ii mai pasa de acele datorii. Dar s-ar mai putea recupera cumva, atat timp cat nu exista venituri urmaribile si nici bunuri mobile/imobile?

Multumesc anticipat pentru un raspuns detaliat si obiectiv, raportat la ultima legislatie in vigoare.
claudia_d, utilizator
Pentru derularea procedurii de lichidare va trebui desemnat un lichidator.
Asociatii pot discuta cu un practician in insolventa si il pot desemna apoi prin AGA in calitate de lichidator.

Cu privire la raspunderea administratorului se poate formula o cerere de obligare a acestuia la plata prejudiciilor cauzate societatii.

Discutia poate sa mearga in multe directii de aici, asa ca va recomand sa discutati cu un practician in insolventa cu documenele societatii in fata.

Sper sa va fie de folos informatiile.