Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Buna ziua am și eu o întrebare,Eu pot fi declarat ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Buna ziua am și eu o întrebare,Eu pot fi declarat în stare ...

Buna ziua am și eu o întrebare,Eu pot fi declarat în stare de insolvabilitate dacă dețin bunuri imobile și mobile în coproprietate cu soția iar bunurile imobile au o valoare mai mare decât obligația fiscala pentru care se declara starea de incompatibilitate?
insolventa inseamna ca nu va platiti datoriile, nu ca nu aveti cu ce.
Este insolvabil debitorul ale cărui venituri şi/sau bunuri urmăribile au o valoare mai mică decât obligaţiile fiscale de plată sau care nu are venituri ori bunuri urmăribile.
Cum adică insolventa înseamnă că nu îmi plătesc datoriile ,fiți mai explicit.
Insolvenţa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizează prin insuficienţa fondurilor băneşti disponibile pentru plata datoriilor, pe măsură ce acestea devin scadente. Insolvenţa debitorului se prezumă atunci când acesta, după trecerea unui termen de 90 de zile de la data scadenţei, nu a plătit datoria sa faţă de unul sau mai mulţi creditori.
[ link extern ]