Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare teren
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare teren

sc x (asociat unic) cumpara un teren, obtinand un credit de la banca. dupa ce plateste integral creditul, asociatul vrea sa-si treaca terenul pe el (persoana fizica). cum se poate face aceasta? ca o simpla vanzare dintre o societate comerciala si o persoana fizica? care ar fi cea mai optima solutie?
Vanzare-cumparare, este cea mai simpla solutie. Trebuie sa stiti insa ca daca intrati in procedura de insolvabilitate in urmatorii 3 ani de la vanzare, un astfel de act va fi anulat foarte usor, pentru ca se prezuma ca a fost facut in dauna creditorilor societatii.
Multumesc mult pt ajutor, dar ce se intelege prin termenul de insolvabilitate?
Insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizează prin insuficienţa fondurilor băneşti disponibile pentru plata datoriilor exigibile. Insolvenţa este prezumată ca fiind vădită atunci când debitorul, după 30 de zile de la scadenţă, nu a plătit datoria sa faţă de unul sau mai mulţi creditori. Insolvenţa este iminentă atunci când se dovedeşte că debitorul nu va putea plăti la scadenţă datoriile exigibile angajate, cu fondurile băneşti disponibile la data scadenţei.

Falimentul este o procedura de incetare a existentei unei societati comerciale care se aplica comerciantilor care nu mai pot face fata datoriilor lor comerciale, numiti si debitori, cheltuielile aferente procedurii urmand a fi suportate de catre debitor.