avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minora

Buna...am 22 ani si sunt cu o fata de aproape 15 ani...fata este virgina si parinti ei au spus ca merg sa ma de`a la politie.ce mi se poate intampla?ei vor sa ne desparta cu orice pret.Si in schimb parinti ei o bat si ii vb foarte urat as putea face ceva in privinta asta daca fata ar fi de acord cu mine? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Sonji , utilizator 13:59, 2 Ianuarie 2012
Eu zic sa asteptati ca fata sa implineasca 18 ani.

Relatiile sexuale cu o minora constituie infractiune si sunt pedepsite de legea penala cu pedeapsa cu inchisoarea.
pai astept dar luni au zis ca merg la politie parintii ei....poate sa imi faca ceva politia?


astept raspuns va rog caci nu sunt acasa.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Decembrie 2011
D3m3nTuL, utilizator
Nu, politia nu va poate face nimic cata vreme nu ati intretinut relatii sexuale.Simpla prietenie dintre dvs. si fata nu poate fi sanctionata.
Daca insa, prin ipoteza, parintii vor cere o examinare medico-legala a fetei, si ea nu este virgina, si avand in vedere faptul ca , potrivit art 198 Cod penal, alin 1 ,, "Actul sexual, de orice natura, cu o presoana de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepdeşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi,, ati putea avea ceva probleme.
legally_aid a scris:

Nu, politia nu va poate face nimic cata vreme nu ati intretinut relatii sexuale.Simpla prietenie dintre dvs. si fata nu poate fi sanctionata.
Daca insa, prin ipoteza, parintii vor cere o examinare medico-legala a fetei, si ea nu este virgina, si avand in vedere faptul ca , potrivit art 198 Cod penal, alin 1 ,, "Actul sexual, de orice natura, cu o presoana de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepdeşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi,, ati putea avea ceva probleme.

Daca reiese ca fata nu mai e virgina, nu cred ca e neaparat de vina prietenul fetei, nu se poate demonstra ca el este cel care a dezvirginat-o..poate altul..deci nu cred ca baiatul o sa aiba probleme, trebuie sa se dovedeasca ca el e cel care a dezvirginat-o..nu?

Desigur, sonji :) Spuneam insa ca, pana la a se demonstra ca altcineva ar fi intretinut relatii sexuale cu fata, userul ar putea fi cel putin banuit si cercetat.Dar oricum e doar o ipoteza, intrucat , daca fata este intr-adevar virgina, nimeni nu va avea probleme:)

Alte discuții în legătură

Coruperea de minori se pedepseste sau nu? trope_doi trope_doi Exemple: 1. Barbat in varsta de 25 de ani gospodareste (fara casatorie) cu o fata de 15 ani – ii cumpara haine, dulciuri s.a., dar fata (din familie ... (vezi toată discuția)
Politia a primit o sesizare pentru ca sunt intr-o relatie cu o minora de 14ani, dar nu am intretinut relatii sexuale, eu am 23 de ani. ce pot sa patesc? Chirix Chirix Buna Ziua! Am 23 de ani si am cunoscut o fata de care m-am indragostit foarte mult. Sentimentele sunt reciproce. De 5 luni ne cunoastem, am inceput sa ... (vezi toată discuția)
Este sau nu corupere de minori? Florin2430 Florin2430 Buna ziua,am 17 ani in decembrie voi implini 18,prietena mea are 14 ani si 6 luni,tatal ei nu este de acord cu relatia noastra si vrea sa sesizeze ... (vezi toată discuția)